• امروز : چهارشنبه - ۲ خرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : 15 - ذو القعدة - 1445
 • برابر با : Wednesday - 22 May - 2024
6
مدیر پارک طبیعی شرق اصفهان:

نیم هکتار از عرصه‌ کوه نخودی با استفاده از فناوری گراوسیس درختکاری شد

 • کد خبر : 2430
 • ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۵۳
نیم هکتار از عرصه‌ کوه نخودی با استفاده از فناوری گراوسیس درختکاری شد
مدیر پارک طبیعی شرق اصفهان گفت: برای نخستین بار فناوری گراوسیس با استفاده از واترباکس در کوه نخودی در عرصه ‌ای به وسعت نیم هکتار به صورت پایلوت بکار گرفته شد.

به گزارش ریاح، وحید صلواتی مدیر پارک طبیعی شرق اصفهان در مراسم کاشت درختچه ‌های کم نیاز آبی با فناوری گراوسیس و استفاده از واترباکس در کوه نخودی اصفهان با اشاره به اینکه پارک طبیعی شرق، حدود یک چهارم مساحت فضای سبز شهرداری اصفهان را شامل می‌شود، اظهار کرد: این پارک از کارخانه قند و در حاشیه بزرگراه شرق آغاز شده و تا رودخانه زاینده‌رود در منطقه فیزادان و سازمان آرامستان ‌ها ادامه دارد.

پارک طبیعی شرق با حدود سه هزار و ۴۰۰ هکتار وسعت، دومین محور گردشگری اصفهان می ‌شود.

با توجه به ۵۰ هکتار دیم‌کاری در کمربند شرق اصفهان، سال گذشته در محدوده جنگل ‌های شرق اصفهان طرح کاشت گونه ‌های مقاوم کم ‌نیاز به آب اجرا شده است که امیدواریم با بارش نزولات آسمانی شاهد به بار نشستن این نهال های دیمی از جمله گونه اسکوپاریا (بادام کوهی) باشیم.

برای کاهش بار پارک کوهستانی صفه و توزیع عادلانه خدمات فرهنگی و اجتماعی، نیاز بود پارک کوهستانی دیگری ایجاد شود که با توجه به ظرفیت ‌های بالقوه در شرق اصفهان، پردیس اشراق در پارک طبیعی شرق ایجاد شده است.

عرصه دو هزار و ۴۰۰ هکتاری تحت مالکیت شهرداری در پارک طبیعی شرق، شامل پارک‌های خانواده، کوهستانی، طبیعی و پارک حفاظتی و پردیس علم و فناوری است، فضای سبز شرق ۷۰۰ هکتار است که با احتساب میدان مرکزی میوه و تره بار و باغ رضوان یک هزار هکتار پارک طبیعی شرق اصفهان را فضای سبز تشکیل می‌دهد.

آب فضای سبز این پارک در ابتدا از چاه‌ های شهرداری و شخصی، کانال آب گورت و کانال انتقال آب جی شیر تأمین می‌شد که به ‌دلیل کاهش منابع آب و ضرورت استفاده از پساب از طریق پساب تصفیه‌ خانه جنوب و پساب تصفیه شده سپاهان شهر نیز تأمین می‌شود.

کوه نخودی در کنار میدان میوه و تره‌بار و شهربازی رویاها همانند پارک کوهستانی صفه، ظرفیت‌های گردشگری و فضای سبز بی‌بدیلی دارد که با ساماندهی و اجرای طرح بوستان اشراق، می‌توان کوه‌نخودی را به مکان گردشگری تبدیل کرد.

همانطوری که از ناژوان به عنوان ریه تنفسی اصفهان نام برده می‌شود، پارک طبیعی شرق اصفهان هم می‌ تواند از آلودگی‌ های منطقه شرق بکاهد.

همچنین سالن بین‌المللی و همایش ‌ها، نمایشگاه بین‌المللی، بازار بین‌المللی گل و گیاه، میدان مرکزی میوه‌وتره‌بار، شهربازی رویاها و کوه‌نخودی در محدوده پارک طبیعی شرق اصفهان قرار دارد.

مرحله نخست پردیس اشراق واقع در کوه نخودی به بهره‌برداری رسید و اجرای مرحله دوم آن در انتظار حضور مشارکت‌کنندگان و انتخاب پیمانکار است، با ساماندهی و اجرای مراحل بعدی پردیس اشراق، می‌توان این منطقه را به مکان گردشگری تبدیل کرد.

دو هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی شرق اصفهان با ۷۰۰ هکتار فضای سبز در کمربند شرق اصفهان وجود دارد که باعث پیشگیری از ورود ریزگردها به شهر شده است.

گراوسیس می‌تواند نگه دار خوبی برای گیاهان و درختان باشد، ۵۰ هکتار در کمربند شرق اصفهان دیم کاری شده است و برای نخستین بار فناوری گراوسیس با استفاده از واترباکس در کوه نخودی در عرصه‌ای به وسعت نیم هکتار به صورت پایلوت بکار گرفته شد که امیدواریم نتایج مطلوبی داشته باشد.

ساماندهی شرق اصفهان باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد البته منطقه چهار شهرداری نظارت قابل توجهی بر فضای سبز ایجاد شده داشته است؛ همچنین پروژه توسعه شرق در مناطق ۱۵، چهار و شش درگیر شده که توجه به ایجاد این فضای سبز باعث می‌شود از ورود ریزگردها جلوگیری شود.

فاز دوم پردیس اشراق اجرا می شود

رضا اخوان، مدیر منطقه چهار شهر اصفهان نیز در این مراسم اظهار کرد: مطالعات پروژه پردیس اشراق که به عنوان یک منطقه ویژه گردشگری، رفاهی، تفریحی و خدماتی شهر در محدوده شرق واقع شده، توسط دو مشاور انجام شده است؛ با تکمیل فازهای مختلف پردیس اشراق، این مکان یکی از مراکز مشابه مجموعه کوه صفه با امکانات خاص و به‌روز و مکان گردشگری و رفاهی مناسبی برای شهروندان مناطق شرق اصفهان خواهد بود.

در سال‌های گذشته مطالعات مربوط به پروژه پردیس اشراق در کوه نخودی انجام شده است و فاز نخست آن شامل لندسکیپ، محوطه سازی و فضای سبز اجرا شده و فاز دوم این پروژه در مرحله تکمیل طراحی است و به زودی فراخوان مناقصه آن برگزار می‌شود.

در راستای استفاده از مجموعه فناوری ‌های جدید کاشت درختان، فناوری گراوسیس با استفاده از واترباکس برای کاشت ۲۰۰ اصله درختچه کم نیاز آبی در کوه نخودی استفاده شد.

سال گذشته این اقدام در کوه صفه شده و اجرای آن در کوه نخودی به عنوان دومین مرحله استفاده از این فناوری در اصفهان است، با توجه به شرایط اقلیمی شهر و منطقه چهار، برآیند استفاده از این فناوری نوین موفقیت‌آمیز باشد تا در سال آینده نیز توسعه و گسترش آن را شاهد باشیم.

فناوری گراوسیس ۹۰ درصد آب کمتر از آبیاری قطره‌ای مصرف می کند

مرتضی نصوحی، مدیر پژوهش، خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان، نیز اظهار کرد: با انتخاب فناوری گراوسیس با استفاده از واترباکس در زمینه کاشت و توسعه فضای سبز در نقاط مناسب در استفاده از منابع آبی صرفه جویی ایجاد می شود، از همین رو انتخاب فناوری گراوسیس با استفاده از واترباکس ابتدا به صورت پایلوت در منطقه کوه صفه اجرا شد و این بار در منطقه کوه نخودی اجرا می‌شود.

فناوری گراوسیس در سال ۲۰۰۲ توسط شرکت هلندی گراوسیس ابداع شد و به جهانیان معرفی شد و ضمن اجرای موفق در بیش از ۳۰ کشور جهان که دارای شرایط سخت آب و هوایی هستند، برنده ده‌ها جایزه معتبر بین المللی نیز شده است.

رکن اساسی برای موفقیت در اجرای پروژه، انتخاب نوع درخت متناسب با اقلیم، میزان بارندگی سالانه، رطوبت نسبی و تبخیر منطقه کاشت و در یک جمله انتخاب درختان بر اساس توان محیط زیست است.

اصول چهارگانه این روش استفاده از نهال سالم و دارای ریشه اولیه یا اصلی، استفاده از قارچ میکوریزا در جوار ریشه نهال، خودداری از دستکاری خاک و بهم زدن آن و نصب سامانه واترباکس پس از کاشت نهال روی آن است، در درختکاری با استفاده از روش زیست محیطی گراوسیس بدون استفاده از آبیاری میزان بقای نهال‌ ها بیش از ۹۰ درصد خواهد بود و در مقایسه با سیستم آبیاری قطره‌ای ۹۰ درصد آب کمتر مصرف می‌شود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=2430
 • ارسال توسط :
 • منبع : اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان
 • 168 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.