• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 14 - شوال - 1445
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
5
سیاسی

نصرالله: هر حمله اسرائیل را سریعاً پاسخ خواهیم داد/آمریکا حماقتی کند، پاسخش را می‌گیرد

  • کد خبر : 2342
  • ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
نصرالله: هر حمله اسرائیل را سریعاً پاسخ خواهیم داد/آمریکا حماقتی کند، پاسخش را می‌گیرد
سخنرانی دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان به مناسبت روز شهید حزب‌الله گفت که مقاومت در این کشور هر حمله دشمن صهیونیستی و آمریکا را سریعاً جواب خواهد داد.

به گزارش ریاح، «سید حسن نصرالله»، دبیرکل جنبش حزب‌الله لبنان چهارشنبه‌شب به مناسبت روز شهید حزب‌الله سخنرانی کرد.

روز شهید روزی است که یکی از رزمنده‌های مقاومت اسلامی در لبنان به نام «احمد قُصیر» طی عملیات استشهادی علیه نظامیان اشغالگر صهیونیستی در شهر صور در سال ۱۹۸۲ توانست ۱۴۱ تن از آن‌ها را از پای درآورد. از شهید قصیر به عنوان امیر شهدای استشهادی یاد می‌شود.

سید حسن نصرالله در ابتدای سخنرانی خود شهادت «ابو وعر» زندانی فلسطینی در زندان رژیم صهیونیستی به دلیل بی‌توجهی به او را به مردم فلسطین تسلیت و آزادی اسیر فلسطین ماهر الأخرس را بعد از ماه‌ها اعتصاب غذا تبریک گفت.

بزرگترین عملیات استشهادی علیه صهیونیست‌ها

دبیرکل حزب‌الله گفت که عملیات استشهادی شهید احمد قصیر همچنان به عنوان بزرگترین عملیات استشهادی در تاریخ درگیری بین عرب‌ها و صهیونیست‌هاست.

او در ادامه گفت: «همچنان چهره ناامید و کبود شده “آریل شارون” (نخست‌وزیر وقت رژیم اسرائیل) را به یاد داریم که ۳۸ سال پیش در چنین روزی، بر ویرانی‌های ساختمان حاکم نظامی اسرائیل ایستاده بود».

او با بیان اینکه این عملیات، عملیات بزرگی بود که شهید احمد قصیر آن را انجام داد، اظهار داشت که حزب‌الله به فضل همه شهداء در مسیر مقاومت معترف است و آن را قدر می‌داند و از همه کسانی که در این مسیر تلاش کرده و گام برداشته‌اند تقدیر و تشکر می‌کند.

مذاکرات ترسیم مرزها بین لبنان و رژیم صهیونیستی

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به گفت‌وگوهای ترسیم مرزها بین لبنان و رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که موضع این جنبش از ابتدا این بود که مقاومت در این مسئله ورود نکند؛ چرا که این مسئولیت دولت لبنان است.

او گفت: «مقاومت اسلامی به همه آنچه که دولت در مسئله ترسیم مرزها مشخص کرده، پایبند است؛ در نتیجه، به ارتش در آزادی اراضی اشغالی لبنان کمک می‌کند».

سید حسن نصرالله گفت که حزب‌الله از موضع دولت لبنان در ارتباط با «مزارع شبعا» و بلندی‌های«کفر شوبا» و بخشی از روستای «العجر» که آن‌ها را اراضی اشغال شده لبنان دانسته است، حمایت می‌کند و این موضع دولت بود.

تمرکز آمریکایی‌ها بر مذاکرات ترسیم مرزها

دبیرکل حزب‌لله لبنان با بیان اینکه این حزب از قبل خواهان محدود کردن مسئله ترسیم مرزها بر مسئله فنی بود، اظهار داشت که طی دوره اخیر آمریکایی‌ها  به این مسئله توجه ویژه‌ای نشان داده‌اند.

او گفت که گفت‌وگوهای حول محور ترسیم مرزها محدود به همین مسئله است و پیش‌مقدمه هیچ تغییر دیگری نیست.

سید حسن نصرالله گفت که برخی تلاش کردند که این مسئله را به این ربط دهند که آغاز گفت‌وگوها حول محور ترسیم مرزها مقدمه عادی‌سازی روابط با اسرائیل است. او گفت که این اظهارات بی‌ارزش است.

هدف از طرح ادعای سازش حزب‌الله با اسرائیل

سید حسن نصرالله گفت: «اینکه گفته می‌شود حزب‌الله به دنبال عادی‌سازی روابط [با اسرائیل] است هدف از این اظهارات و سخنان این است که بر جریان عادی‌سازی روابطی که برخی از کشورهای عربی (امارات، بحرین و سودان) با اشغالگران راه انداخته‌اند، سرپوش بگذارند».

دبیرکل حزب‌الله گفت که موضع این جنبش و سایر گروه‌ها و جنبش‌های مقاومت در برابر اسرائیل مشخص است؛ حزب‌الله این رژیم را غیر قانونی می‌داند که حقوق مردم منطقه و فلسطینیان را نقض کرده است.

او گفت که حزب‌الله با «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان صرفاً در ماهیت تیم مذاکره‌کننده بر سر ترسیم مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی اختلاف داشته است و این جنبش خواستار این بود که این تیم منحصر در نظامیان باشد تا موضوع مذاکرات به بحث فنی محدود شود.

سید حسن نصرالله از عملکرد تیم لبنان در مذاکرات مذکور حمایت کرد و گفت که این تیم با هشیاری و احتیاط همه قوانین و چارچوب‌های اعلام شده در این مذاکرات را رعایت کرده و بدان پایبند است.

لازم باشد جلوی اسرائیل خواهیم ایستاد

او گفت که رژیم صهیونیستی به دنبال نفت و گاز در بلوک‌های دریایی مورد مناقشه با لبنان است و اگر این رژیم مانع از دست‌یابی لبنان به منابع طبیعی شود، لبنانی‌ها نیز باید مانع آن‌ها شوند و اگر لازم باشد باید جلوی اسرائیل ایستاد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی امشب خود به مناسبت روز شهید به تحولات در فلسطین اشغالی و تحرکات ارتش رژیم صهیونیستی در شمال فلسطین اشاره کرد.

تحولات شمال فلسطین اشغالی

او در ادامه گفت: «هنگامی که دشمن صهیونیست برای منطقه “الجلیل” در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۰ طرح دفاعی ارائه می‌کند. این نشان می‌دهد که مقاومت اسلامی در لبنان این دشمن را از موضع هجوم به موضع دفاع از خود عقب رانده است».

سید حسن نصرالله افزود: «رزمندگان مقاومت لبنان را به مرحله‌ای رسانده‌اند که نگاه دشمن اسرائیل به این کشور عوض شده است؛ لذا او از هرگونه حمله به لبنان می‌ترسد».

او به تمرین‌های نظامی ارتش صهیونیستی طی روزهای اخیر در شمال فلسطین اشغالی اشاره کرد و گفت که اینکه دشمن بر انجام این تمرین‌ها اصرار دارد آن هم در شرایطی که کرونا شیوع دارد، بیانگر این است که نیروهای زمینی دشمن صهیونیست دچار بحران واقعی شده‌اند.

نیروی هوایی مهم است ولی حرف اول را در جنگ نمی‌زند

سید حسن نصرالله گفت: «نیروی هوایی اسرائیل را ما دست کم نمی‌گیریم… هر تحولی در حوزه نیروی هوایی از طرف آمریکا در اختیار آنان قرار میگیرد اما این به این معنا نیست که ما دست بسته‌ایم. امروز جنگ یمن که در سال هفتم به سر می‌برد، ثابت می‌کند که نیروی هوایی به تنهایی تعیین‌کننده نیست».

دبیرکل حزب‌الله گفت: «در نتیجه تحلیل‌ها … باید بگوییم که مقاومت از زمان آغاز رزمایش ارتش اسرائیل و تا امروز در آماده‌باش صددرصد بوده است. ما آماده‌ایم و انگشتمان روی ماشه است. هر حماقتی که دشمن بکند، پاسخ ما سریع و آماده خواهد بود».

او همچنین گفت که در سوریه هم بالاترین آمادگی در نظر گرفته شده چه از جانب دمشق و ارتش سوریه چه از جانب متحدان.

انتخابات آمریکا

سید حسن نصرالله در ادامه به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اشاره کرد و گفت که باید از این انتخابات پند گرفت و واقعیت آنچه را که آن را به عنوان نمونه برتر ترویج می‌کنند، بررسی کرد.

او گفت: «آنچه در این انتخابات رخ داد برای دموکراسی آمریکا رسوایی است و این مسئله صرفا به دونالد ترامپ مربوط نمی‌شود و شامل حزب جمهوری خواه نیز می‌شود».

سید حسن افزود: «وضعیت اقتصادی آمریکا، بدهی‌های هنگفتش، میلیون‌ها فقیر در شهرهای پیشرفته‌اش.. چطور برخی چادر زده‌اند و کنار خیابان دوش می‌گیرند… آمار بالای ابتلا به کرونا یا بیماری‌های دیگر و بیماری‌های روحی-روانی و معتادان، آمار قتل و سرقت و زندانی‌ها و حجم فساد در ادارات دولتی و سیاستمدارانش.. همه این‌ها را ببینید؛ چه نژادپرستی بالایی که شاهدش هستید.. آمار را خودشان می‌دهند».

ترامپ نبرد سختی را آغاز کرده است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به اظهارات ترامپ و اینکه طرح تقلب در انتخابات را مطرح کرده، اشاره کرد و گفت که «حزب جمهوری‌خواه نبردی سختی را که ترامپ آغاز کرده و نتایج انتخابات را رد کرد، در پیش گرفته است».

انتخابات هیچ چیزی را تغییر نخواهد داد

او گفت که کسی حق ندارد چه در داخل آمریکا و چه در بیرون از آن به ما در لبنان با دموکراسی آمریکایی نگاه کند. سید حسن نصرالله گفت: «نتایج انتخابات در آمریکا برای ما در حزب‌الله هیچ چیزی را در منطقه تغییر نمی‌دهد؛ چرا که همه آن برای حمایت از اسرائیل سر و دست یکدیگر را می‌شکنند».

دبیرکل حزب‌الله ادامه داد: «لذا می‌گوییم آنچه در اولیت‌های آمریکا ثابت لا یتغیر بوده حمایت از اسرائیل و حفظ برتری این رژیم در منطقه است».

وی اظهار داشت: «درباره دولت جدید آمریکا -که البته دو ماه دیگر از عمر دولت فعلی مانده- باید گفت که در منطقه ما، مصیبت‌مان این است که از قدیم، سیاست آمریکا در منطقه سیاست اسرائیلی بوده؛ حفظ قدرت و برتری اسرائیل از چند دهه قبل تا امروز. روسای جمهوری آمریکا در حمایت بیشتر اسرائیل رقابت کرده‌اند».

از سقوط ترامپ خوشحالم!

سید حسن نصرالله گفت که شخصا از «سقوط مفتضحانه و ذلیلانه» ترامپ خوشحال است چرا که او به جنایت خود در به شهادت رساندن شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس افتخار می‌کند. او گفت: «دولت ترامپ بی‌رحمانه‌ترین، جنایت‌کارترین و وقیحترین دولت آمریکا است».

ترامپ در حسرت یک تلفن از ایران است

او به تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره اشاره کرد و گفت: «ترامپ در حالی ممکن است برود که در حسرت تلفن مسئولان ایرانی باقی ماند».

دبیرکل حزب‌الله گفت که دولت ترامپ یک ویژگی داشت و آن اینکه این دولت چهره واقعی ایلات متحده آمریکا در کشتار، فساد و جنایت در حق ملت‌های جهان را نشان داد.

سید حسن نصرالله با  بیان اینکه دولت ترامپ در پرونده‌های مختلف از ایران، ونزئولا و سوریه گرفته تا لبنان و فلسطین شکست خورده، اظهار داشت که با خروج ترامپ از کاخ سفید یکی از ضلع‌های مثلث طرح ضد فلسطینی موسوم به معامله قرن سقوط خواهد کرد.

او گفت: «از پندها و عبرت‌های انتخابات آمریکا و سقوط ترامپ این است که آمریکا قضا و قدر حتمی نیست و اراده ما قوی‌تر از آن است». سید حسن گفت که محور مقاومت در منطقه و ملت‌های منطقه با مقاومت خود ثابت کردند که می‌توانند مانع از تحقق طرح ترامپ شوند.

باید در دو ماه آتی هشیار بود. هر احتمالی ممکن است

دبیرکل حزب‌الله گفت که در مدت باقیمانده با وجود شخصیتی مانند ترامپ همه چیز  محتمل است لذا، حزب‌الله به عنوان بخشی از محور مقاومت کاملا طی این دو ما باقیمانده هشیار باشد.

او گفت: «محور مقاومت باید در آمادگی کامل باشد تا در صورت هرگونه ارتکاب حماقتی آمریکایی یا اسرائیلی بتواند مقابله کند. دشمن صهیونیستی به شدت نگران است و نیک می‌داند که دستش در شرایط فعلی در لبنان به فضل معادله طلایی ارتش، ملت و مقاومت باز نیست».

دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت که همه طرح‌ها و توطئه‌های علیه مقاومت و سلاح آن از سال ۲۰۰۵ تا به امروز شکست خورده است و بعد از این شکست‌ها بود که آمریکایی‌ها از سه سال پیش طرح تحریک منطقه و محیطی که حزب‌الله در آن حضور دارد، علیه این حزب را آغاز کردند.

مشکل آمریکا مقاومت است

سید حسن نصرالله با بیان اینکه مشکل آمریکا و رژیم صهیونیستی مقاومت است، اظهار داشت که «امروز دشمن اسرائیلی از بابت لبنان، بسیار نگران است چون مقاومت در لبنان حضور دارد. همه همّ‌وغم آمریکایی‌ها در لبنان در سال‌های اخیر این بوده که چطور از وجود حزب‌الله خلاص شوند».

سفارت آمریکا رأس فتنه‌هاست

سید حسن نصرالله گفت که همه حوادث در لبنان از کاهش قیمت لیره این کشور در برابر دلار آمریکا و تحریم‌ها علیه مقاومت نشان داد که سفارت آمریکا در بیروت سازمان‌های غیر دولتی را مدیرت و تأمین مالی می‌کند.

او هدف از تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله را اعمال فشار روانی و تحریک منطقه مقاومت‌ علیه این جنبش، جمع آوری معلومات و جذب مزدوران است.

تحریم‌های آمریکا علیه جبران باسیل

سید حسن نصرالله به تحریم‌های اخیر آمریکا علیه جبران باسیل، وزیر خارجه سابق لبنان و رئیس حزب «جریان ملی آزاد» به دلیل حمایت از حزب‌الله اشاره کرد و گفت که برخی در داخل لبنان به دلیل خرده حساب‌های شخصی‌ای که با او داشتند، آمریکایی‌ها را بر وضع تحریم‌ها علیه باسیل تحریک کردند.

دبیرکل حزب‌الله در چرایی وضع این تحریم‌ها گفت: «وزیر جبران باسیل به من اطلاع داد که آمریکایی‌ها او را بین اینکه دست از ائتلاف با حزب‌الله بردارد یا او را در لیست تحریم‌ها قرار دهند، مخیر کرده‌اند».

او گفت که به جبران باسیل اطلاع داده است که حزب الله هرگونه موضع جریان ملی آزاد را در نتیجه تحریم‌های علیه خود درک می‌کند. او گفت که آمریکا به چه حقی به خود اجازه می‌دهد افراد و شخصیت‌ها را در لیست تحریم‌ها قرار دهد، دولت آمریکا حق چنین کاری را ندارد؛ چرا که این دولت رأس تروریسم و فساد است.

سید حسن نصرالله موضع جبران باسیل را شجاعانه دانست و از همه خواست که با او همبستگی کنند؛ چرا که هدف قرار دادن او می‌تواند در آینده فراگیر شود و دامن همه را بگیرد.

او در پایان ابراز امیدواری کرد که دولت جدید لبنان به نخست‌وزیری سعد الحریری هرچه سریعتر تشکیل شود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=2342

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.