• امروز : پنج شنبه - ۱۴ مهر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 11 - ربيع أول - 1444
  • برابر با : Thursday - 6 October - 2022
4
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان:

مانع از گسترش فرهنگ‌های نادرست ازدواج شوید

  • کد خبر : 4188
  • ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
مانع از گسترش فرهنگ‌های نادرست ازدواج شوید
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان با بیان اینکه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به دنبال احقاق حقوق زنان جامعه باشد، گفت: تلاش کنید با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید مانع از گسترش فرهنگ‌های نادرست ازدواج شوید.

به گزارش ریاح، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان اصفهان در دیدار با معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اظهار داشت: اسلام تأکید دارد که از نظر انسانی تفاوتی میان زن و مرد نیست اما آنان از نظر جنس، متفاوت‌اند چراکه روحیات و نیازهای متفاوتی دارند و این‌گونه خلق شده‌اند. 
در قصه‌های قرآنی در کنار هر مرد بزرگی یک زن بزرگ معرفی می‌شود، کنار حضرت اسماعیل، حضرت هاجر(علیهم‌السلام) است؛ کسی که قبر او زیر ناودان طلای کعبه و دعا در این مکان مستجاب است، خداوند با مادر حضرت موسی(علیه‌السلام) صحبت می‌کرد، حضرت عیسی در کنار حضرت مریم(علیها السلام) رشد کرد، در کنار پیامبر اسلام(صلی‌الله علیه و آله) حضرت خدیجه، در کنار امام علی(علیه‌السلام) حضرت زهرا(سلام‌الله علیها) و کنار امام حسین(علیه‌السلام) حضرت زینب(سلام‌الله علیها) قرار دارد. 

پیامبر اکرم(صلی‌الله علیه و آله) هنگامی که پدرها از مسافرت می‌آمدند و به دختران خود بی‌اعتنایی می‌کردند فرمودند: «مَن دَخَلَ السّوقَ فَاشتَرى تُحفَةً ، فحَمَلَها إلى عِيالِهِ …. و ليَـبدَأ بِالإِناثِ قَبلَ الذُّكورِ فَإنَّهُ مَن فَرَّحَ اُنثى فَكَأنَّما عَتَقَ رَقَبَةً مِن وُلدِ اسماعيلَ؛ هر کس به بازار برود و تحفه‌ای بخرد وقتی به منزل رسید اول به دخترها هدیه دهد چراکه خوشحال کردن آنان گويا برده‌اى از فرزندان اسماعيل را آزاد كرده است».
با توجه به تأکید اسلام بر حفظ حقوق زنان، در طول تاریخ به زنان بی‌اعتنایی شده حتی در حال حاضر در برخی از کشورها زنی که زنده است را با مرد مرده‌اش دفن می‌کنند. 

ارث در اسلام به گونه‌ای است که در نهایت به نفع زن است چراکه خداوند به مرد دستور داده که زن را از نظر مادی اداره کند و خرج، به گردن مرد است؛ همچنین مرد برای حمایت از خانواده، ارث پدری بیشتری دارد چون مسئولیت اداره خانواده و تهیه مسکن بر عهده او است.  
متأسفانه هزینه‌های بالای ازدواج و مهریه‌های سنگین و چشم و هم‌چشمی و رسوم غلط در ازدواج‌ها کانون برخی از خانواده‌ها را بر هم زده و زنانی که در همان ابتدا طلاق می‌گیرند پس از طلاق با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می‌کنند که نیاز است از آنان حمایت شود؛ از سوی دیگر علمای ما همچون آیت‌الله مکارم شیرازی مهریه‌های سنگینی که شوهر توان پرداخت ندارد را باطل ‌می‌دانند بنابراین نظر شرع و نظر قانون بر کاهش مهریه‌ها است. 

وجود بیماری کرونا سبب شد تا بسیاری از دختر و پسرهایی که توانایی برگزاری جشن‌ها گران‌قیمت عروسی را ندارند با جشنی ساده ازدواج کنند، امروز تهیه جهیزیه بسیار ساده برای یک خانواده حداقل ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد؛ انتظار می‌رود به گونه‌ای اقدام و برنامه‌ریزی شود که فرهنگ‌های شایسته در ازدواج جای خود را به فرهنگ‌هایی نادرست همچون مصرف گرایی و چشم هم‌چشمی بدهد.  

مسئله ورزش زنان باید رسیدگی شود چرا امکانات ورزشی فقط نباید ویژه آقایان باشند، زنان به ویژه زنانی که زایمان می‌کنند نیازمند تحرک و تقویت بدنی هستند تا بتوانند به شرایط عادی قبل از زایمان بازگردند. 
آیت الله طباطبایی همچنین به بخشی از مشکلات جانبازان و معلولان اشاره و با بیان اینکه بیش از پنج میلیون جانباز و معلول اعم از زن و مرد داریم، گفت: متاسفانه، مبلمان شهری متناسب با این قشر از جامعه نیست.

آموزش ۵۰ هزار زن روستایی و تولید ۱۶ محصول استاندارد و طبیعی

معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در این دیدار اظهار داشت: خوشبختانه آیت‌الله طباطبایی نژاد با تأسی از مقام معظم رهبری الگوی درستی از رفتار خوب در دوره کرونا را پایه گذاری کرده‌اند که منجر به اجرای برنامه‌های خوب در حوزه مقابله با کرونا در استان اصفهان شده است. 
در دولت دوازدهم برنامه‌های مختلفی بر اساس تکالیف قانونی انجام داده‌ایم که از مهم‌ترین آن می‌توان به عدالت جنسیتی برگرفته از مفاهیم قرآن کریم اشاره کرد. 
قرآن کریم تأکید دارد که درآمدهای زن برای خود او است؛ شهید مطهری می‌گوید نگاه قرآن به زن و مرد، نگاه عادلانه‌ای است، ما نیز با این نگاه، عدالت جنسیتی را در ۸ محور آموزش، بهداشت، مشارکت اقتصادی، مشارکت اجتماعی، امنیت، حقوق، ورزش و غیره تدوین کرده‌ایم.

این محورها در ستاد ملی زن و خانواده در سال ۱۳۹۶ تصویب و ابلاغ شد و هر استان بر اساس شرایط خود، برنامه‌ای ارائه داده است که می‌خواهد برای زنان و خانواده چه کاری انجام دهد، همچنین برای نخستین بار شاخص‌هایی نوشته شد که در سال ۱۳۹۸ در ستاد ملی زن و خانواده به تصویب رسید. 
استان اصفهان برنامه خود را تدوین کرده است و در شورای برنامه‌ریزی استان تصویب کرده است؛ این استان برای زنان و کودکان معرض آسیب، برنامه‌ریزی خوبی دارد؛ سازمان بهزیستی با کمک خیرین و آموزش و پرورش با مشارکت ما برای تقویت مهارت‌های ارتباطی و زندگی برای معلمان، والدین و دانش آموزان برنامه دارند که همه برگرفته از آیه ۱۹ سوره نساء «و عاشِرُوهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ » است. 

یکی از جهت‌گیری های ما، زنان روستایی است، ۵۰ هزار نفر از خانم‌های روستایی را در سراسر کشور آموزش دادیم که در کشاورزی از سم و کود به صورت درست استفاده کنند تا غذای سالم تولید شود و خاک و آب آلوده نشود؛ زنان روستایی تا کنون توانسته‌اند ۱۶ محصول استاندارد تولید کنند.  
طرح خوبی با مشارکت وزارت کشور، وزارت کار و سازمان‌های مردم‌نهاد برای زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است که در این طرح مشکلات آنان احصاء و شناسایی می‌شود و کسانی که نیاز به کار دارند، کار برایشان تعریف شود، همچنین ۲۲ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه در این بخش برای استان اصفهان از منابع ملی اختصاص یافته است. 

با توجه به وجود تشکل‌ها و خیریه‌های مردمی بزرگ و با سابقه در استان اصفهان، یک هزار نفر از اعضاء تشکل‌های مردمی به صورت مجازی آموزش دیدند تا تقویت شوند و بدانند چگونه می‌توانند فعالیت‌های خود را ادامه دهند، همچنین حمایت از خیریه‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد در دستور کار ما قرار دارد. 
همچنین با توجه به همکاری بین بخشی برای بهبود وضعیت زنان و خانواده در استان اصفهان، سامانه رصد و پایش زنان و خانواده راه اندازی شده است و بخش نهایی آن توسط رئیس‌جمهور رونمایی می‌شود؛ این سامانه مشخص می‌کند وضعیت شاخص‌های استانی چگونه است و استان‌ها برای بهبود وضعیت زنان و خانواده چه اقداماتی انجام داده‌اند. 
باتوجه به جان‌فشانی زنان شاهد و ایثارگر، ۸ هزار زن شهید، ۷ هزار زن جانباز و ۱۷ هزار زن ایثارگر در سراسر کشور وجود دارند که لازم است با تقدیر و معرفی آنان به جامعه، رشادت‌های انجام شده برای عموم مردم تبیین شود.

انتهای خبر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=4188

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.