• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 14 - شوال - 1445
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
6
استانها/اصفهان

دستاوردهای انقلاب به نسل جدید منتقل شود

  • کد خبر : 7517
  • ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳
دستاوردهای انقلاب به نسل جدید منتقل شود
امام جمعه اصفهان گفت: قدم‌های خوبی برای انقلاب برداشته شده است که باید این دستاوردها و روحیات انقلابی را به نسل جدید انتقال دهیم و اگر نگوییم، جای ظالم و مظلوم عوض خواهد شد.

به گزارش ریاح به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در جلسه هماهنگی بزرگداشت ۱۳ آبان و ۲۵ آبان در اصفهان با تبریک میلاد پیامبر اعظم(ص) و امام جعفر صادق(ع) با اشاره به مناسبت‌های پیش رو اظهار داشت: آبان‌ماه ماهی پر از مصائب مختلف است، اما مصائبی است که میوه شیرین داده است.

امام جمعه اصفهان بیان کرد: روز اول آبان روز شهادت حاج آقا مصطفی خمینی(ره) است، بعد از آن هشتم آبان شهادت آن نوجوان ۱۳ ساله و ۱۳ آبان عده‌ای از عزیزان‌مان در دانشگاه به شهادت رسیدند و ۲۵ آبان نیز سالروز تشییع با شکوه بیش از ۳۷۰ شهید در اصفهان است.

وی با اشاره به اینکه ارزش‌های ۲ نوع حکومت انبیا و طاغوت با یکدیگر متفاوت است، توضیح داد: در حکومت انبیا انسانیت، وحدت، مهربانی، محبت و رشد انسان وجود دارد و به خود انسان‌ها قیمت داده می‌شود، اما در حکومت‌های طاغوتی انسان‌هایی که مال و قدرت بیشتر دارند ارزشمندند.

انقلاب

طباطبایی‌نژاد تشکیل جمهوری اسلامی را در راستا و ادامه حکومت انبیا دانست و افزود: تشکیل و اداره حکومت الهی نیاز به تحمل سختی‌ها و مقابله با دشمنان دارد و ماندن بر اعتقادات و تحمل این دشواری‌ها ارزشمند است؛ در راه اسلام و نابودی حکومت طاغوت و تشکیل حکومت اسلامی مصائبی همچون شهادت دانشجویان و جوانان و نوجوانان عزیز این دیار با اینکه مسأله‌ای تلخ است، ولی اثرات و ثمرات آن، هم برای خودشان و هم برای افرادی که در جامعه زندگی می‌کنند شیرین است. 

امام جمعه اصفهان با اشاره به آیاتی از قرآن کریم مطرح کرد: قرآن به مبارزان و مجاهدان می‌گوید همان‌طور که شما سختی می‌کشید در مقابل شما هم این سختی‌ها را می‌کشند؛ اما فرق این است که شما عوض دارید و آنها ندارند.

وی تصریح کرد: خروج آمریکا بعد از خروج شاه از کشور که در ۱۳ آبان انجام شد به گفته ‌امام(ره) انقلاب دوم بود زیرا در غیر این صورت آمریکا مثل عراق هر روز در امورات کشور دخالت می‌کرد و این مسأله با حکومت اسلامی در تضاد بود.

طباطبایی‌نژاد به ۲۵ آبان و تشییع تعداد زیادی از شهدای اصفهان نیز اشاره کرد و افزود: این روز به حق روز حماسه و ایثار اصفهان نامیده شده و این واقعه نیز همان‌گونه که واقعه‌ای تلخ بود اما در عین حال میوه آن شیرین بود.

امام جمعه اصفهان عنوان کرد: ما در زمانی قرار داریم که مقدمات ظهور حضرت مهدی(عج) را پیش می‌بریم و اگر با این نیت پیش برویم و بمیریم، شهید در راه امام زمان(عج) خواهیم بود.

وی با تأکید بر انتقال دستاوردها و روحیه انقلاب به نسل جدید گفت: قدم‌های خوبی برای انقلاب برداشته شده است که باید این دستاوردها و روحیات انقلابی را به نسل جدید انتقال دهیم و اگر نگوییم، جای ظالم و مظلوم عوض خواهد شد.

طباطبایی‌نژاد خطاب به مسؤولان خاطرنشان کرد: شاید خدا ما را مثل زمان پیامبران امتحان نکند، اما باید به آقایانی که بر سر کار هستند بگوییم همیشه خدا را در نظر بگیرید و در بیت‌المال نیفتید و تا آخرین نفس به وظیفه خود عمل کنید.

مؤلفه‌ّهای هویت‌بخش خودمان را در سطوح مختلف جامعه معرفی نکرده‌ایم

در ادامه سیدرضا مرتضوی نیز با اشاره به اهمیت مناسبت‌های پیش رو تأکید کرد: گاهی اوقات نپرداختن به این مناسبت‌ها و تبیین نکردنشان، جای ظالم و مظلوم را نه در دنیا بلکه در کشور، جامعه،‌ مدارس و دانشگاه‌های خودمان عوض می‌کند و ما را به سمتی می‌برد که مسائلی که برای نسل ما جزو بدیهیات است، برای نسل بعد تبدیل به گزاره‌های عجیب و غریب خواهد شد.

استاندار اصفهان یادآور شد: بازخورد تعجب‌آور نسل جدید در مقابل شنیدن فعالیت‌های گذشته نشان می‌دهد مؤلفه‌های هویت‌بخش خودمان را در سطوح مختلف جامعه معرفی نکرده‌ایم.

وی تأکید کرد: تصورم این است که هر چه پررنگ‌تر به این مناسبت‌ها بپردازیم و اگر در کنار کارهای تبلیغی، کارهای تبیینی انجام دهیم ماندگاری و دوام بیش‌تری دارد؛ اگر برای حساس‌سازی، شور و هیجانی در جامعه به‌ وجود می‌آوریم، نیاز است که در کنار آن کارهای تبیینی هم انجام دهیم؛ نیاز است برخی از ظلم‌هایی که در طول تاریخ گذشته به ملت‌مان از ناحیه استکبار جهانی وارد شده است را ترسیم کنیم.

مرتضوی با بیان اینکه در اصفهان می‌توانیم از این مؤلفه‌های موجود بهتر استفاده کنیم، اظهار کرد:‌ قطعاً اگر اجرای برنامه‌ها را محدود به یک روز نکنیم و برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهیم که قله آن در ۲۵ آبان تعریف شود، کارهای مناسب‌تر و عمیق‌تری خواهد بود هر چند ضرورت کارهای تبلیغاتی که بتواند زمینه ارتباط برقرار کردن جامعه را به این مناسبات فراهم کند کاری ضروری است و همه بر آن تأکید داشته‌اند.

استاندار اصفهان تأکید کرد: امیدوارم بتوانیم به وظایفمان در قبال این صندلی‌ها و موقعیت‌هایی که در آن قرار گرفتیم به نحو مطلوب عمل کنیم.

ثمرات مقاومت و خسارت سازش تبیین شود

محمدعلی احمدی نیز در این جلسه ضمن تبریک هفته وحدت و اعیاد ربیع‌الاول و تشکر از  همکاری‌های دستگاه‌های استان در مناسبت‌های گذشته از جمله هفته دفاع مقدس و اربعین گفت: طبق مصوبه مجلس ۱۳ آبان به‌ نام روز ملی مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده است.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به اصولی که حضرت امام(ره) برای مبارزه با استکبار تبیین کردند و آن‌ها را مبنای عمل خود قرار دادند، توضیح داد: خداباوری، اعتماد به خدا، برخورد تهاجمی با استکبار، شجاعت، شکیبایی، پایداری و استمرار در مبارزه از جمله این اصول بود و شاهد آثار این مبارزه نیز هستیم.

وی با اشاره به تعبیر رهبر معظم انقلاب در خصوص۱۳ آبان توضیح داد: از ۸ تا ۱۳ آبان به‌ عنوان هفته بسیج دانشجویی نام‌گذاری شده و امسال شرایط خاصی از جمله تغییر دولت و پیروزی گفتمان مقاومت در برابر انفعال‌ها و کوتاهی‌هایی که وجود داشته و موفقیت‌های حاصله در ۲ ماه گذشته، حوادث افغاستان، اخراج مفتضحانه آمریکا، جنایات داعش و مسائل آذربایجان را برای بزرگداشت ۱۳ آبان داریم و نیاز است که این روز را به‌ طور ویژه برگزار کنیم.

احمدی خاطرنشان کرد: نخستین رویکردی که برای بزرگداشت ۱۳ آبان مطرح شده است، مطابق گذشته این است که به چرایی و تبیین مبارزه ملت ایران با آمریکا بپردازیم، سپس تبیین ثمرات مقاومت در مقابل خسارات سازش و انفعال و مبارزه حرکت حضرت امام و عین عقلانیت بودن مبارزه و همچنین اشاره‌ای که رهبر معظم انقلاب دارند که این روز را روز جوان مؤمن، انقلابی و مبتکر نام‌گذاری کرده‌اند.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان ادامه داد:کمیته‌هایی به مناسبت این روز تشکیل شده و دوستان آموزش و پرورش جلسات خوبی را با تشکل‌های دانش‌آموزی و دانشگاهی داشته‌اند؛ در حوزه تبلیغات و مراسم نیز جلساتی برگزار شده و کارگروه‌هایی در آینده تشکیل خواهد شد و محور بزرگداشت این مناسبت هم تلاش برای فعالیت در فضای مجازی، تلاش رسانه‌ای و همچنین آئین‌ها و مراسمی که برگزار می‌شود است.

وی در خصوص مراسم روز ۱۳ آبان تصریح کرد: در صبح روز ۱۳ آبان در سراسر کشور قرار است که اجتماع مردم مطابق با شرایط کرونایی برگزار شود؛ این مراسم در شهرهای زرد و آبی همراه با راهپیمایی است، شهرهای نارنجی با اجتماع و شهرهای قرمز با اجتماع محدود برگزار خواهد شد؛ همه با هماهنگی بیش‌تر برای بزرگداشت این مناسبت تلاش می‌کنیم.

احمدی با اشاره به اهمیت روز ۲۵ آبان گفت: مناسبت بعدی ۲۵ آبان است و در این روز ۳۷۰ شهید از میدان امام(ره) اصفهان تا گلستان شهدا تشییع شدند؛ روز بعد از این تشییع روز کمک‌رسانی به جبهه و اعزام بود.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان با اشاره به ویژگی‌های روز ۲۵ آبان بیان داشت: ۱۴ شهید در این روز در یک عملیات و از ۷ خانواده به شهادت رسیده بودند یعنی هر ۷ خانواده ۲ شهید داده بودند که در یک شب به شهادت رسیده بودند و در روز ۲۵ آبان تشییع شدند؛ ۲ تن از این شهیدان پدر و پسر بودند.

وی افزود: روز ۲۵ آبان مختص به عملیات محرم نیست و به‌ عنوان بزرگداشت حماسه و ایثار اصفهان مطرح بوده و نیاز است که به ابعاد مختلف ایثارگری در اصفهان بپردازیم؛ قبل از انقلاب در سال ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷، در استان  اصفهان ۲۱۷ شهید تقدیم کردیم، ۵ رمضان سال ۱۳۵۷، ۷ شهید در یک ساعت در مجاورت بیت آیت‌الله خادمی به شهادت رسیدند؛ در اصفهان ۲۴ خانواده داریم که ۳ شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند.

احمدی تأکید کرد: ۲۵ آبان نماد ایثار و شهادت و حماسه اصفهانی‌ها بوده که نیاز است به بزرگداشت آن توجه شود.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان اصفهان بیان کرد: محورهایی برای بزرگداشت این مراسم از جمله تبلیغات، پویش نصب تصویر شهدا، فعالیت‌های رسانه‌ای، اکران مستند ۱۱۰ دقیقه‌ای از صدا و سیما، خدمات اجتماعی و برگزاری آئین‌های مختلف پیش‌بینی شده است و امیدواریم با همت همگانی ۲۵ آبان را به یک حرکت مردمی و گسترده در محلات مختلف تبدیل کنیم.

وی همچنین از پیگیری برای ثبت روز ۲۵ آبان در تقویم رسمی کشور به نام روز حماسه و ایثار اصفهان خبر داد و یادآور شد: در روزهای اخیر در این زمینه مکاتباتی با وزارت ارشاد داشته‌ایم و آیت‌الله طباطبایی‌نژاد نیز در این مورد به وزیر ارشاد تأکید و سفارش کرده است.

احمدی گفت: همه شهرستان‌ها روز حماسه و ایثار دارند؛‌ ۵ شهرستان در نیمه اول سال است و بقیه در نیمه دوم سال و بعد از آبان ماه قرار دارد؛ در شهری مثل نجف‌آباد در یک روز ۱۹۰ شهید تشییع شده است، امیدوارم صدا و سیما و مسؤولان استانی به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند.

انتهای پیام/ر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=7517

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.