• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 12 - محرم - 1446
  • برابر با : Thursday - 18 July - 2024
2

جدال پیرمردها بحران پیش روی حکمرانی آمریکایی

  • کد خبر : 21223
  • ۱۹ تیر ۱۴۰۳ - ۱۷:۳۸
جدال پیرمردها بحران پیش روی حکمرانی آمریکایی
عدم سلامت فیزیکی و فکری جو بایدن که در جریان مناظره اخیر وی با ترامپ به نحوی عینی جلوی چشم میلیون ها انسان ظاهر شده، از افشای یک بحران جدید پیش روی حکمرانی آمریکایی خبر می دهد. به بیان ساده تر، اگرچه بایدن وضعیت سلامتی خوبی ندارد با این حال ترامپ نیز به دلایل متعددی، نمی تواند موصوف به صفت یک رئیس جمهور خوب و مناسب برای آمریکا باشد.

به گزارش ریاح نیوز، مدت زمان زیادی از برگزاری مناظره انتخاباتی اخیر جو بایدن رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور اسبق این کشور در ایالت جورجیای آمریکا و به میزبانی شبکه سی‌ان‌ان نمی‌گذرد، با این حال همچنان شاهد طرح تحلیل و تفسیرهای مختلف با محوریت این رویداد هستیم. آنچه در قالب مناظره اخیر بایدن و ترامپ بیش از همه جلب توجه می‌کرد، آشکار شدن جلوه‌های عینی از سلامت نبودن فیزیکی و فکری رئیس‌جمهور کنونی آمریکا بود.

بایدن در جریان مناظره اخیر با ترامپ، در موارد متعددی رشته افکارش را از دست داد و البته که مکث‌های طولانی مدتی را نیز انجام می‌داد و به‌طورکامل واضح بود که نمی‌داند چه باید بگوید. او البته که گاف‌های کلامی قابل توجهی را نیز داد و برای نمونه در جایی گفت که دولت وی در دوره اوج پاندمی کرونا کمر نظام بهداشت و سلامت آمریکا را شکسته است! پس از پایان مناظره جنجالی بایدن و ترامپ نیز ویدئویی منتشر شد که جیل بایدن همسر رئیس‌جمهور آمریکا را نشان می‌داد که دست او را گرفته بود تا مبادا از پلکان استودیوی محل برگزاری مناظره سقوط کند و آسیب جدی ببیند.

جدال پیرمردها/ بایدن بماند یا برود؟

پس از برگزاری مناظره اخیر بایدن و ترامپ، شاهد بوده‌ایم که اغلب نظرسنجی‌ها از پیشی گرفتن قابل توجه ترامپ از بایدن و افزایش بخت او در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا جهت بازگشت به کاخ سفید خبر داده‌اند. با این حال، عیان شدن جلوه‌هایی عینی از سلامتی نداشتن فیزیکی و فکری بایدن، جنجال‌های زیادی را به‌ویژه در حزب دموکرات ایجاد کرده است. در این رابطه به‌طور ویژه می‌توان به چهار پرده مهم و قابل تأمل از این بحران اشاره کرد.

طرح بهانه‌های عجیب از سوی بایدن

اندکی پس از مناظره اخیر بایدن و ترامپ و عملکرد ضعیف بایدن در قالب آن، رئیس‌جمهور آمریکا اذعان و اعتراف کرد که در جریان مناظره با ترامپ خواب‌آلود بوده است. او مدعی شد که دلیل اصلی عملکرد بدِ وی در مناظره با ترامپ، این مسئله بوده که وی تا دیروقت در سفر بوده و در جریان مناظره آمادگی لازم را نداشته است!

تنها اندکی پس از این بهانه‌گیری بایدن، بعضی نشریات آمریکایی به این مسئله اشاره کرده‌اند که رئیس‌جمهور آمریکا تنها توانایی کار کردن برای شش ساعت را دارد و پس از آن به شدت با اُفت عملکرد روبه‌رو می‌شود و دیگر نمی‌تواند همچون یک انسان عادی رفتار کند. آن‌ها گفته‌اند که بایدن از ساعت ۱۰:۰۰ صبح تا ۱۶:۰۰ بعدازظهر بهترین عملکرد خود را دارد و پس از این ساعت دیگر نباید توقعی از وی داشت!

افشاگری بزرگ علیه کاخ سفید

سردبیر اسبق نیویورک تایمز “جیل آبرامسون” در مقاله‌ای جنجالی اذعان کرده که ماه‌هاست تیم مطبوعاتی کاخ سفید از وضعیت نه چندان مساعد سلامتی بایدن اطلاع دارند اما آن را به هر شیوه ممکن از افکار عمومی این کشور پنهان می‌کنند. این مسئله به‌زعم جیل آبرامسون یک شرم بزرگ برای تیم مطبوعاتی کاخ سفید است. افرادی که به‌عنوان روزنامه نگار بایستی به واقعیت‌ها متعهد باشند با این حال، در مورد وضعیت سلامتی بایدن تنها لاپوشانی واقعیت‌ها را در دستورکار قرار داده‌اند. آبرامسون گفته است که نگران است که تیم مطبوعاتی کاخ سفید برای ممانعت از قدرت گیری ترامپ این لاپوشانی را انجام داده باشند.

برخی دیگر از نشریات آمریکایی نیز فاش کرده‌اند که در روزهای منتهی به برگزاری مناظره بایدن و ترامپ، برخلاف آنچه خودِ بایدن گفته، تیم‌های مختلفی از حزب دموکرات آمریکا مشغول فرایند آماده‌سازی بایدن بوده‌اند و سعی داشته‌اند تا وی بهترین عملکرد را در مناظره با ترامپ داشته باشد. با این حال، کل زحمات آن‌ها نتیجه عکس داده و بایدن یک فاجعه بزرگ را در مناظره با ترامپ خلق کرده است. به‌طور اساسی پنهان کردن وضعیت سلامتی بایدن از افکار عمومی آمریکا، به یک رسوایی بزرگ در آمریکا تبدیل شده که همچنان نیز به آن پرداخته و از آن انتقاد می‌شود.

معمای ظهور رقیب جدید برای ترامپ

پس از عملکرد ضعیف بایدن در مناظره با ترامپ، بسیاری از جریان‌های مرتبط با حزب دموکرات اعلام کرده‌اند که بایدن باید کنار گذاشته شود و فردی آماده‌تر برای مناظره و رقابت با ترامپ از سوی حزب دموکرات انتخاب شود. منابع آگاه در حزب دموکرات اعلام کرده‌اند که از هر سه عضو حزب دموکرات آمریکا یک نفر موافق با کناره‌گیری بایدن است. البته که کاخ سفید این گزاره را با قدرت رد کرده با این حال در روزهای اخیر به‌طور ویژه چهار نام برای جایگزین شدن با بایدن برای رقابت با ترامپ مطرح شده است.

گری نیوسام از سیاستمداران شناخته شده حزب دموکرات در مدت اخیر بیش از پیش با رسانه‌ها گفتگو کرده و بسیاری معتقدند این فرد خود را به‌عنوان جانشین بالقوه بایدن می‌بیند. برخی دیگر معتقدند که هیلاری کلینتون باید به مصاف ترامپ برود و تجربه رقابت با ترامپ در سال ۲۰۱۶ را تکرار کند. در عین حال، عده‌ای نیز به کامالا هریس معاون بایدن اشاره می‌کنند و معتقدند او بهترین گزینه برای رقابت با ترامپ است و البته که در عجیب‌ترین تحول، نظرسنجی‌های اخیر در حزب دموکرات حاکی از این هستند که بخش قابل توجهی از حامیان این حزب معتقدند که میشل اوباما همسر رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا یعنی باراک اوباما می‌تواند رقیب سرسختی برای رقابت با ترامپ باشد.

موضوعی که خودِ میشل اوباما آن را رد کرده است. با این همه، آنچه واضح است این نکته می‌باشد که حزب دموکرات آمریکا در یک سردرگمی و هرج و مرج جدی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به سر می‌برد.

جدال پیرمردها/ بایدن بماند یا برود؟

ترامپ هم گزینه مطلوبی برای آمریکا نیست!

در روزهای اخیر و در فضای پس از مناظره اخیر بایدن و ترامپ، دونالد ترامپ در شرایطی انتقادات خود از وضعیت سلامتی بایدن را افزایش داده که برخی منتقدان به این مسئله اشاره دارند که اگر ترامپ هم به کاخ سفید راه پیدا کند، وی در دوره دوم خود از بایدنِ فعلی هم سن و سال بیشتری را خواهد داشت. به بیان ساده‌تر، او هم گزینه چندان مطلوبی برای ریاست‌جمهوری آمریکا نیست.

معادله‌ای که پیشتر نیز مورد اشاره برخی تحلیلگران بوده و آن‌ها گفته‌اند که آمریکای کنونی باید میان بد و بدتر یکی را انتخاب کند. بگذریم که حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید در نوع خود می‌تواند آمریکا را با چالش‌های داخلی و بین‌المللی قابل توجهی نیز روبه‌رو کند. مسائلی که همه نشان می‌دهند آمریکای کنونی به‌هیچ عنوان در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد.

پایان خبر/۱۱

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=21223

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.