• امروز : جمعه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : 4 - شوال - 1445
  • برابر با : Friday - 12 April - 2024
5
اجتماعی

تصمیم گیری درباره لباس فرم دانش‌آموزان با شورای مدرسه است

  • کد خبر : 1187
  • ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۹:۲۶
تصمیم گیری درباره لباس فرم دانش‌آموزان با شورای مدرسه است
مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش گفت: طبق آیین نامه اجرایی مدرسه، تصمیم گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است.

به گزارش ریاح نیوز، نورعلی عباسپور در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع “آموزش، خانواده و مدرسه مجازی” به روی آنتن شب با بیان اینکه خانواده و انجمن های اولیا و مربیان باید متناسب با شرایط موجود نقش آفرینی کنند گفت: اکنون عملا مدیریت آموزش در درون خانواده اتفاق می افتد و مدرسه پشتیبان است. انجمن های اولیا و مربیان حلقه واسطی میان مدرسه و خانواده هستند و تلاش کردیم برنامه ها را از طریق انجمن ها به خانواده ها منتقل کنیم.

وی افزود: تعاملات انجمن های اولیا و مربیان با خانواده ها بیشتر است. اغلب مدارس گروه‌هایی را با حضور انجمن ها تشکیل دادند و سعی می کنند که خانواده ها را بیشتر وارد فعالیت های آموزشی کنند. قبلا شرایط اینگونه نبود که خانواده ها بخواهد تا این حد ورود کند اما اکنون الزامی برای مشارکت خانواده ها به وجود آمده است.

 مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان این برنام همبنی بر اینکه مدرسه دومیلیون تومان هزینه سرویس از ما برای سال تحصیلی گذشته که چندماه آن تعطیل بود، گرفته که مابقی آن را برنمی گرداند؟ گفت: هم از سوی حوزه ارزیابی عملکرد و هم حوزه انجمن اولیا و مربیان دو مرتبه بخشنامه مربوط به مدارس ابلاغ شده است. حتی اگر شرایط عادی باشد روزی که دانش آموز از سرویس استفاده می کند باید هزینه اش را پرداخت کند. منظور روزهایی است که فعالیت آموزشی در جریان است.

عباسپور درباره اینکه چرا به شکایات اولیا بابت هزینه سرویس مدارس اهمیتی داده نمی شود؟ گفت: در هر منطقه ای مرکز رسیدگی به شکایات مستقر هستند و اگر تخطی شود باید رسیدگی کنند. اگر مدیر مدرسه پول سرویس را برنگرداند، تخلف است. ما گفتیم روزهایی که دانش آموز از سرویس استفاده کرده کسر شود و مابقی عودت داده شود.

وی افزود: پول های مربوط به سرویس و هزینه حمل و نقل در حساب مدرسه است. خانواده مبلغ را به حساب مدرسه واریز می کند و مدرسه باید مبالغ اضافی را عودت دهد.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه اگر مدرسه ای پول را برنمی گرداند خانواده باید چه کند؟ گفـت: مراکز رسیدگی به شکایات در هرمنطقه به موضوع رسیدگی می کند. شکایات از طریق پرتال آموزش و پرورش هم قابل رسیدگی است و ظرف یک هفته پاسخ داده می شود.

عباسپور ادامه داد: ما رسما ابلاغ و بخشنامه کردیم که همه مدیران موظف هستند این مبلغ را برگردانند که این بخشنامه به نوعی سند و ضمانت رسمی است. به همه مدیران مدارس تاکید می کنیم بازنگرداندن این پول تخلف است؛ بنابراین هیچ مدرسه ای حق ندارد این چنین اقدام کند و اگر چنانچه با اولیای دانش آموز حساب و کتاب مالی دارد می تواند با جلب رضایت خانواده در موارد دیگری مانند فوق برنامه لحاظ کند و اگر توافقی صورت نگرفت باید این مبلغ را عودت دهد.

وی درباره لباس فرم مدارس جدید گفت: با توجه به شرایط موجود نیازی به تهیه لباس فرم نیست. با همه مشکلاتی که در ایام کرونا برای مردم ایجاد شده، ما دیگر مشکل جدیدی برای مردم ایجاد نکنیم. وزیر نیز چندبار دستور داده که اگر خلاف این موضوع اتفاق افتاد حتما پیگیری شود.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش افزود: طبق آیین نامه اجرایی مدرسه، تصمیم گیری درباره لباس فرم با شورای مدرسه است. شورای مدرسه صلاحیت تصمیم گیری در این باره را دارد؛ با این حال سیاست وزارتخانه این است که اگر جایی وضعیت سفید است هم دانش آموز از لباس فرم سال گذشته استفاده کند. لباس فرم باید مغایر فرهنگ ملی مذهبی ما نباشد و لباس متعارفی باشد که در آیین نامه اجرایی مدرسه، چارچوب آن تعریف شده است. هیچ گونه الزامی برای خرید لباس فرم جدید نیست.

وی درباره توقعات مالی مدارس از اولیا نیز گفت: در ابتدا باید تاکید کنم که مطالبه گری اولیا بسیار مهم است. یعنی این مطالبه گری می تواند مسیری را تغییر دهد. انتظار این است که خانواده در مسئله تعلیم و تربیت که یک موضوع اساسی است مطالبه گر باشد و سطح حضور انجمن و خانواده نباید در حد مسائل مالی تقلیل یابد.

عباسپور افزود: در تلاشیم در بازنگری آیین نامه اجرایی مدارس، نقش حاشیه ای انجمن ها در همکاری و مشارکت را به تصمیم گیری تبدیل کنیم و انجمن ها مطالبات خانواده ها را اجرایی کنند.

مدیرکل دفتر انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش درباره استفاده از لباس رسمی در کلاس درس گفت: هر رفتاری جا و مکانی دارد. باید متناسب با نقش هایی که داریم رفتار کنیم. به نفع پدر و مادر هم هست که دانش اموز با لباس رسمی سرکلاس بنشیند و از سوی دیگر حریم دانش آموز و معلم در ارتباط های تصویری حفظ شود. منظور لباس فرم نیست، بلکه لباس عرفی رسمی است.

وی افزود: باید دانش آموز احساس کند در کلاس رسمی حضور دارد. گاهی اوقات ممکن است مدرسه ای کج سلیقگی کند و نتواند خانواده را اقناع کند. نوع لباس پوشیدن هم جنبه تربیتی دارد و هم شادی بخش باشد و هم نظم را گوشزد کند.

وی با بیان اینکه در دنیا هم مرسوم است که لباس یکدست در مدرسه پوشیده که پشتوانه نظری دارد گفت: لباس فرم هویتی هم به دانش آموز می دهد و همه می دانند وی دانش آموز است. برخوردهای تند نتیجه منفی دارد و مدارس باید بتوانند خانواده را اقناع کنند.

وی افزود:  بچه در مدرسه الزامات رفتاری دارد که در منزل نیست. رابطه اولیا با بچه ها رسمی نیست و اینکه چه ساعتی سرکلاس بنشینند و …. مشکلاتی را برای خانواده ها ایجاد کرده است.

وی درباره موانع فعالیت انجمن اولیا و مربیان گفت: مهره کلیدی مدیر مدرسه است و نگرش وی مهم است و مبنای انتخاب و انتصاب مدیر و یکی از شاخص های آن هم باید همین باشد که مدیر نگاه مشارکت پذیر و مشارکت جو داشته باشد.

وی افزود: اصلاح موارد قانونی و ساختاری مهم است. اخیرا آیین نامه اجرایی مدارس در حال بازنگری است و تلاش کردیم حضور پررنگی داشته باشیم. در وظایف و اختیارات انجمن ها بر نقش همکاری تاکید شده است که در فوق برنامه ها و مباحث مالی و … کمک کنند. تلاش کردیم نقش تصمیم گیری نیز برای اولیا قائل شویم. در این صورت انجمن ضمانت اجرایی بالایی خواهد داشت که می تواند درباره موارد مختلف تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: انجمن اولیا باید استقلال داشته باشد. اگر استقلال عمل را داشته باشد می تواند موثر واقع شود. در این بازنگری که باید به صحن شورای عالی برود پیشنهادات خود را ارائه کردیم که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه دو هفته گذشته وزیر خواست مواردی که طی یک سال آتی قابل حل است را مطرح و دنبال کنیم گفت: یکی از مواردی که مطرح کردیم این بود که انجمن اولیا در انتخاب مدیر مدرسه یک امتیاز و رایی داشته باشد. نمی توانیم اولیا را نادیده بگیریم. اصل کار خانواده است. اگر یک مدیر واجد شرایطی باشد که همه عوامل را ببیند و ساماندهی و راهبری کند بسیار مهم است در سند تحول آمده است که خانواده ها باید در تمام مراحل سیاست گذاری تا اجرا نقش داشته باشند.

وی ادامه داد: در حال تهیه منشور حقوق خانواده هستیم. مهم است که خانواده ها هم مطالبه گر باشند و مسئولان به دنبال آن باشند که متناسب با مطالبه ها سیاست گذاری کنند.

وی با بیان اینکه در دوران کرونا نقطه نظرات اولیا را دریافت کردیم و به تصمیم گیرندگان منتقل کردیم گفت: انتقاداتی درباره شبکه شاد مطرح شد در حالی که کسی که برمسند تصمیم گیری نشسته باید همه جوانب را ببیند. باید اسیب های یک تصمیم را هم ببینید. ما مکان امنی برای خانواده ها می خواهیم. اکنون بسیاری مشکلات شبکه شاد رفع شده و اکنون امادگی بیشتری برای استقبال از مهر ماه به وجود آمده است.

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=1187

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.