• امروز : چهارشنبه - ۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 12 - شعبان - 1445
  • برابر با : Wednesday - 21 February - 2024
6
روحانی:

امسال، سال بسیار سختی بود/ ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد

  • کد خبر : 4245
  • ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۷
امسال، سال بسیار سختی بود/ ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد
رئیس جمهور گفت: یکسال از دوران بسیار سخت کرونا را سپری کردیم. این سال بسیار سال سختی بود. ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد. در این یکسال با همت و فداکاری مردم و با کمک همه توانستیم این سال را بگذرانیم.

به گزارش ریاح، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: در آستانه دهه فجر انقلاب هستیم. روز بسیار مهم ورود امام (ره) به کشور و پس از آن تحولات شگفت آوری که در ۱۰ روز اتفاق افتاد؛ هیچ کس فکر نمی‌کرد ملتی در یک روز استبداد و استعمار را شکست دهد.

وی با تبریک دهه فجر به مردم کشورمان اظهار داشت: بعد از هزاران سال مردم رژیم پوسیده سلطنتی و شاهی را از بین بردند.

روحانی با اشاره به میلاد حضرت زهرا (س) گفت:در آستانه سالگرد میلاد با سعادت حضرت زهرا (س) هستیم که روز بسیار مبارکی برای همه ماست. ایشان به عنوان یک الگو برای ما انسان‌ها به ویژه زنان مطرح است. این شخصیت بلند در کنار پدر، همسر و فرزندان خود یک تحول تاریخی را کلید زدند.  

وی اضافه کرد: اصل رسالت و اصل حکومت اسلامی به دست پدر بزرگوارش اتفاق افتاد و جلوگیری از انحراف و پاره پاره شدن مکتب به دست فرزندان بزرگوارش صورت گرفت. 

رئیس جمهور تصریح کرد: یکسال از دوران بسیار سخت کرونا را سپری کردیم. دو ۱۰ روز دیگر به سالگرد روزی می‌رسیم که ورود این ویروس به کشور ثابت شد. موضوع تنها سلامت نبود که جان و سلامت مردم مهمترین موضوع است. اما در کنار این ویروس مسأله کسب و کار مردم، زندگی اجتماعی مردم هم مطرح شد و آموزش فرزندان تحت تأثیر قرار گرفت.

وی اظهار داشت: اگر می خواهیم با سایر کشورها مقایسه کنیم، واقعاً کشور ما حتی با کشورهای پیشرفته در اروپا، آمریکا قابل مقایسه است. در کسب و کارها یک تصمیم بسیار درستی از همان روزهای اولیه اتخاذ کردیم که همه کارخانجات و تولیدگرهای بزرگ با رعایت پروتکل ها به فعالیت‌شان ادامه دهند، حتی در دنیا عده‌ای مخالف بودند ولی ما این تصمیم قاطع، صحیح و درست را گرفتیم.

رئیس جمهور گفت: کارخانجات عظیمی داشتیم که چندین هزار کارگر داشت و اصلاً کسی مبتلا نشد و اگرهم مبتلا شد، عددش بسیار اندک بود و اصلاً مرگ و میری در تولیدات و کارخانجات بزرگ نداشتیم.

وی تصریح کرد: کرونا یک بیماری عادی نبود، واقعاً مشکلات بسیار بزرگی را در همه جهان بوجود آورد منتها دنیا همه با هم بودند. اما ما تنها بودیم و کسی به ما کمک و یاری نکرد. همین الان هم می‌خواهیم واکسن تهیه کنیم با چه سختی‌ها و مشکلاتی و عبور از پیچ‌های مختلف است.

روحانی ادامه داد: در دنیا اینجور نیست، دنیا بانک‌، پول و معاملاتش آزاد است روابطه‌اش روابط معمولی است، ما با یک مشکلات ویژه‌ای مواجه هستیم اما در عین حال با همت، ایثار و فداکاری همه به کمک هم آمدیم تا توانستیم این یکسال را تا حدی که امکان‌پذیر بود بگذرانیم.

رئیس جمهور گفت: این سال بسیار سال سختی بود هم برای ما هم برای همه جهانیان. جان و سلامت مردم بسیار مهم بود و در کنار آن زندگی اجتماعی، کسب و کار و آموزش فرزندان ما را هم تحت تاثیر قرار داد. ما تنها بودیم و کسی به ما کمک نکرد. در این یکسال مردم ما با همت و فداکاری و با کمک همه توانستیم این سال را بگذرانیم. 

وی با اشاره به اینکه دلیل اصرار ما برای اینکه وارد موج چهارم کرونا نشویم برای استفاده کسب و کارها از این ماه‌های ایان سال است، تصریح کرد: خدای ناکرده اگر در این دو ماه مراعات نشود وارد موج چهارم شویم مجبوریم ممنوعیت ها را انجام دهیم

روحانی افزود: الان اینگونه نیست که بگوییم کسی مریض است تخت نداریم. کسی وضع حالش خوب نیست، آی‌سی‌یو و اکسیژن‌ساز و دارو و درمان نداریم، پزشک و پرستار ما خسته است. اینطور نبوده است، همه در صحنه بودند و این کار عظیم و بزرگ انجام گرفت و در بخش آموزش در حد امکان از طریق سامانه‌های فضای مجازی آمدیم و نگذاشتیم آموزش تعطیل شود البته مدارس تعطیل شد ولی آموزش ادامه پیدا کرد.همه در صحنه بودند.

وی بیان داشت: من می‌خواهم از همه کسانی که در فضای مجازی تلاش کنند تشکر کنم. کار عظیم و بزرگی انجام شد و یک بخش بزرگی از کسب و کار مردم روی دوش فضای مجازی است. از اوایل ۹۳ که در شورای عالی فضای مجازی مصوباتی برای زیرساخت‌ها و شبکه بزرگ اطلاعات در کشور گذراندیم، کار عظیم و بزرگی شروع و انجام شد.

روحانی بیان داشت: امروز می‌بینید یک بخش بزرگی از بار خدمات اجتماعی، کسب و کار مردم همه روی دوش فضای مجازی است این کار عظیمی است و الان دانش آموزها درست است که از طریق رادیو و تلویزیون استفاده می‌کنند، ولی سامانه فضای مجازی به اینها کمک می‌کند،در بخش تحقیقات گرچه محدودیت داریم، مثلاً یک محقق وقتی وارد سامانه‌ای می‌شود و می خواهد در اینترنت چیزی استفاده کند، آنجا می‌گوید چون کاربر ایرانی هستی نمی‌توانی استفاده کنی این تحریم‌ها خیلی اثرگذار بوده اما در عین حال همه اینها را پشت سر گذراندیم.

رئیس جمهور افزود: در کسب و کار از روزهای اول تصمیم بسیار درستی اتخاذ کردیم که همه کارخانجات و تولیدگران ما با رعایت پروتکل‌ها به فعالیت‌شان ادامه دهند عده‌ای حتی در دنیا مخالف این بودند، ولی ما تصمیم قاطع  صحیح و درست را گرفتیم. کارخانجات عظیم که چند هزار کارگر داشت، کسی مبتلا نشد یا تعداد مبتلایان اندک بود و مرگ و میر در کارخانجات بزرگ نداشتیم.

وی با بیان اینکه امروز پنجاه و پنجمین جلسه ستاد ملی کرونا است، تصریح کرد: در روزهای اول این ستاد در اسفند ماه سال قبل این بحث بود که همه جا باید بسته شود در دنیا هم می‌گفتند ایران بی محابا انجام می‌دهد اما ما تولیدات ضروری و خدمات را انجام دادیم.

روحانی خاطر نشان کرد: کسب و کار ها هم بخشی انجام شد و بخشی برای مدتی دچار محدودیت شدند ولی در بخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما بد نبوده و رشد هم داشتیم اما در بخش خدمات مشکلات زیادی داشته و داریم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد:دربخش تولید صنعتی و کشاورزی وضع ما در این شرایط خوب بوده است، اما در بخش خدمات  مشکلات زیادی داشتیم و هنوز هم ما داریم در بخش گردشگری و در برخی از فعالیت‌های اجتماعی خسارت های بزرگی وارد شد اما در این حال مردم ما تحمل کردند و ما در حد توان آنها  را یاری کردیم.

روحانی افزود: امیدواریم  در این دو ماه باقیمانده سال کاری کنیم که موج چهارم کرونا شکل نگیرد و کسب و کار مردم و کسانی که در خدمات گردشگری هستند امسال در ایام عید شرایط مناسبی داشته باشند و بتوانند ضررهای پارسال را جبران کنند و اگر خدای ناکرده در این دو ماه  مراعات نشود و ما وارد موج چهارم شویم ناچار هستیم که محدودیت‌ها را اعمال کنیم.

وی اظهار داشت: در بخش تحقیقات گرچه محدودیت داریم و این تحریم‌ها اثر گذار بوده ما همه اینها را پشت سر گذاشتیم. حتی در زمینه تولید واکسن وارد شدیم و حضور پیدا کردیم و قدم‌های اولیه را برداشتیم، مسئولین متخصص ما مطمئن هستند در سال آینده به واکسن و واکسیناسیون می‌رسیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما یک تفاوت اساسی با دنیا داریم ما در حال تحریم و فشار هستیم. ما رفتیم از یک صندوق بین المللی برای تامین داروهای خود وام بگیریم آمریکا ممانعت کرد و کشورهای دیگر چنین مشکلاتی ندارد. یعنی جنایت حکومت قبلی آمریکا در حدی بود که جلو درمان، واکسن، خرید تجهیزات پزشکی را گرفت و مانع شدند که ما وام دریافت کنیم در حالی که بقیه کشورها این مشکلات را نداشتند.

روحانی بیان داشت: اگر تولید داخلی ما نبود، اگر شرکت‌های دانش‌بنیان نبودند، فعالیت بخش‌های مختلف در داخل کشور نبود، بدانید اگر نیازمند بودیم ماسک و دستکش و گان پرستار هم به ما نمی‌فروختند و در اختیار ما قرار نمی‌گرفت.همه در داخل به سمت تولید رفتیم و بحمدالله یک کار عظیم و بزرگی را در این زمینه انجام دادیم.

رئیس جمهور در ادامه بیان داشت: در زمینه زیرساخت دیجیتال که در بعضی از کشورها خیلی پیشرفته هستند این زیرساخت خیلی به آنها کمک کرد ولی ما در حد خودمان که زیرساخت متوسط بود، زیرساخت دیجیتال ما در آغاز نسبت به کشورهای همسایه‌ و اطراف‌مان تقریباً نصف بود، یعنی ضریب نفوذ برای ما ۲۰ الی ۲۲ بود در حالی که کشورهای اطراف ضریب نفوذ‌شان ۴۵ الی ۵۰ بود. الان ضریب نفوذ ما شبیه کشورهای پیشرفته است و در این کشور بیش از ۸۰ میلیون نفر از اینترنت به صورت های مختلف استفاده می‌کنند. الان بخش اعظم روستایی‌ها هم از اینترنت استفاده و بهره‌برداری می‌کنند.

روحانی گفت: این یکی از کارهای عظیم و بزرگی بود که از سال ۹۲ و بویژه از سال ۹۳ با مصوباتی که داشتیم تا امروز انجام گرفته است که در شرکت‌های دانش‌بنیان هم کمک ما است. شرکت‌های دانش‌بنیان وصل به این فضا است و اگر به این فضا وصل نباشد نمی‌توانند کار بکنند.

وی با تاکید بر اینکه فضای آبی خیلی خوب است و فضای عادی خیلی خطرناک و بد است، تصریح کرد: عادی انگاری بسیار می‌تواند خطرناک باشد. امروز اعلام شد در رعایت پروتکل‌ها کم شده و به ۸۰ درصد رسیده‌ایم.ما به دنبال معیار بالای ۹۰ درصد هستیم چرا که در صورت عدم رعایت پروتکل‌ها، در بهمن و اسفندماه کسب و کار، تفریحات و زندگی مردم دچار مشکلات می‌شود. ممنوعیت فضای اجتماعی برای همه دنیا سخت است و برای ما بسیار سخت‌تر است. ما بخاطر فرهنگ ایرانی و اخلاق اسلامی همیشه سفارش به صله ارحام شده‌ایم، الان به عکس شده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: مردم از نظر روحی و روانی در فشار هستند. ندیدن پدر و مادر و فرزند خیلی سخت است و فشار روانی ایجاد می‌کند. اگر مراعات کنیم فضای عید خیلی بهتر می‌شود. اگر مواجه با موج جدید نشویم تصمیمات خوبی برای روزهای عید گرفته شده است. 

وی در خاتمه گفت: امروز همچنین مصوبه دیگری درمورد واکسن داشتیم که دوستان توضیح می‌دهند و فردا آن مصوبه ابلاغ خواهد شد و ویژگی‌هایی که باید داشته باشد، چه تولید داخلی و چه خرید از خارج و آن نکاتی که مورد نظر وزارت بهداشت و درمان بود، جلسه مورد تأکید و تأیید قرار داد و ان‌شاء الله در این چارچوب‌ها، ما هم برای خرید واکسن و هم برای حمایت از واکسن داخلی تلاش بیشتری را خواهیم کرد.

انتهای خبر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=4245

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.