• امروز : دوشنبه - ۲۵ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : 9 - محرم - 1446
  • برابر با : Monday - 15 July - 2024
5
رئیس جمهور

امام خمینی(ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست/ تا زمانی که مجری نطق ۱۲ بهمن امام(ره) باشیم پیروز خواهیم بود

  • کد خبر : 4306
  • ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۷
امام خمینی(ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست/ تا زمانی که مجری نطق ۱۲ بهمن امام(ره) باشیم پیروز خواهیم بود
رئیس جمهور گفت: تا زمانی که با کلام و منطق نطق امام خمینی(ره) در 12 بهمن 57 در تماس بوده و مجری آن باشیم همچنان پیروز خواهیم بود.

به گزارش ریاح، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز (دوشنبه ۱۳ بهمن ماه ۹۹) در مراسم تجدید میثاق هیات دولت با آرمان‌های امام‌(ره) راحل اظهار داشت: خدا را شاکریم که برای هشتمین بار در هشتمین سال دولت تدبیر و امید هیات دولت به تجدید میثاق با امام‌(ره) راحل آمده است.

وی افزود: امسال به دلیل اینکه این ایام مصادف با میلاد با سعادت دخت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) حضرت زهرای مرضیه(س) است، دهه فجر انقلاب رنگ و بوی دیگری دارد.

رئیس  جمهور تصریح کرد: امام‌(ره) عزیز و بزرگ ما در طول نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی درس‌ها و راه‌های بسیار ارزشمندی را به ما جامعه ایران و جامعه اسلامی آموخت.

روحانی گفت: در اکثر نهضت‌ها و انقلاب‌ها معمولا رهبرانی یا به احزاب سیاسی و یا به قدرت‌های نظامی تکیه می‌کنند؛ قدرت نظامی چریکی را تشکیل می‌دهند و یا با قدرت‌های خارجی که مخالف حکومت قبلی هستند تماس برقرار می‌کنند تا بتوانند به پیروزی برسند.

وی گفت: امام‌‌(ره) هیچ یک از این راه‌ها را برنگزید؛ چراکه امام‌‌(ره) قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست و آنچه تلاش می‌کرد آن بود که اذهان و افکار مردم برای آن مسیر و راهی که امام‌‌(ره) برای انقلاب انتخاب کرده بود را اقناع کند.

رئیس  جمهور افزود: امام‌‌(ره) از سال‌ها پیش می‌دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد و او قدرت نرم را برگزید و انتخاب کرد.

روحانی تصریح کرد: ۱۲ بهمن ۵۷ نشان داد که امام‌‌(ره) در مسیر و راهش چگونه پیروز شده است؛ روز دوازدهم بهمن روزی بود که امام‌‌(ره) سرمایه اجتماعی را به رخ جهانیان کشاند.

وی اضافه کرد: روز ۱۲ بهمن بی تردید یوم الخمینی بود، اگر در روز عاشورا مردم تظاهرات کردند به عشق امام‌‌(ره) حسین بوده و به عشق امام‌‌(ره) و مسیر امام‌‌(ره) آنها به خیابان آمدند.

رئیس  جمهور  گفت: اگر مردم در روز اربعین به عشق شهدای کربلا به خیابان‌ها آمدند، در ۱۲ بهمن که روز ویژه امام‌(ره) بود همه مردم به استقبال راهبری که حداقل ۱۴ سال در انتظارش بودند به خیابان‌ها آمدند.

روحانی افزود: افراد زیادی به زندان و تبعید در رژیم پهلوی رفتند و همان رژیم به این زندان و تبعید پایان داد اما امام‌(ره) اجازه نداد که آن قدرت جباری که او را تبعید کرد آن تبعید را پایان دهد؛ او البته آن قدرت جبار را بیرون ریخت و آن استقبال بی‌ نظیر از امام‌(ره) صورت گرفت که نشان داد ایشان محبوبیت و نفوذ بین مردم دارد.

وی گفت: نطق امام‌(ره) در ۱۲ بهمن اولین نطق ایشان بعد از آخرین نطق‌شان یعنی در ۴ آبان سال ۱۳۴۳ بود؛ بقیه سخنرانی‌ها و اعلامیه‌های  امام‌(ره) در پاریس بود و او بعد از مدت‌ها با مردم سرزمینش در سرزمین خود حرف زد.

رئیس  جمهور اظهار داشت: نطق امام‌(ره) در ۱۲ بهمن منشور جمهوریت و پایه انقلاب اسلامی است و تا زمانی که با کلام و منطق امام‌(ره) در نطق ۱۲ بهمن ۵۷ در تماس بوده و مجری آن هستیم همچنان پیروز خواهیم بود.

روحانی افزود: در بحث‌های سیاسی از امام‌(ره) نجف که در باره ولایت فقیه صحبت کردند و از امام‌(ره) پاریس که بحث جمهوریت را مطرح کردند، مطالبی بیان می‌شود.

وی گفت: نطقی که امام‌(ره) در کنار مرقد پاک شهیدان این سرزمین ایراد کردند و ارواح شهدا را خطاب قرار دادند بسیار تاریخی بود.

متن این سخنرانی را در ذیل مشاهده کنید: 

 امام عزیز و بزرگوار ما و معمار کبیر انقلاب  اسلامی برای موفقیت، اتکا به بیگانگان و قدرت‌های خارجی را انتخاب نکرد زیرا قدرت اصلی را قدرت مردم می‌دانست و راهی را انتخاب کرد که مردم مرکز اصلی آن بودند.

رئیس جمهور افزود: امام از سالها قبل به خوبی می‌دانست که قدرت نرم بر قدرت سخت پیروز خواهد شد به همین خاطر قدرت نرم را برگزیده بود و ۱۲ بهمن سال ۵۷ به خوبی نشان داد که امام در مسیر و راهش چگونه پیروز شد.

روحانی با بیان اینکه روز ۱۲ بهمن و حضور همه مردم در استقبال امام ویژه شخصِ خودِ امام بود، گفت: امام نگذاشت قدرت جباری که او را تبعید کرده بود همان قدرت او را برگرداند. امام اول همه آنها را از کشور بیرون کرد و بعد زمینه را برای بازگشت پیروزمندانه‌اش فراهم نمود.

رئیس جمهور با بیان اینکه استقبال عظیم مردمی از فرودگاه مهرآباد تا بهشت زهرا نشان داد که امام چه نفوذ و محبوبیتی بین مردم دارد، اظهار داشت: نطق امام در روز ۱۲ بهمن ۵۷ در تهران که اولین نطق ایشان پس از ۱۴سال دوری از وطن بود منشور جمهوریت و اسلامیت ما و پایه و اساس نظام ماست.

روحانی با بیان اینکه تا زمانی که با کلام و منطق امام در نطق ۱۲بهمن ۵۷ در تماس هستیم و مجری آن می‌باشیم همچنان پیروز خواهیم ماند، گفت: امام در آن نطق تاریخی که در کنار مرقد شهدای این سرزمین ایراد کرد تنها از مشروعیت دینی حرف نزد بلکه از مقبولیت و رای مردم و حتی از عقلانیت هم حرف زد.

رئیس جمهور افزود: پدران ما اولیای ما نیستند و ما باید رای دهیم و در مورد نظام خود تصمیم بگیریم. امام از عقلانیت، مشروعیت و اسلام سخن گفت و با دلایل محکم مسیر و راه آینده انقلاب را برای ما مشخص کرد.

روحانی افزود: امام در بهمن ۵۷ به ما گفت نظامی از دیدگاه ما مشروع است که مورد نظر و رای مردم و در چارچوب اساس و موازین اسلام باشد و راه و مسیر ما همان است که او برای ما انتخاب کرد.

رئیس جمهور با اشاره به سخنان امام راحل مبنی بر تایید دولت گفت: امام حتی وقتی گفت «من به واسطه اعتماد مردم دولت تعیین می‌کنم» این سخن مهمی در اجتهاد شیعه و فقه سیاسی اسلام و تشیع بود.

روحانی خاطرنشان کرد: امام در سخنان خود به ولایت شرعی خودش اتکا نکرد بلکه به رای و نظر مردم اتکا کرد و گفت من به پشتوانه رای مردم دولت تعیین می‌کنم و با این سخن مسیر را به درستی برای ما مشخص کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه راه امام می‌تواند باعث بقای نظامی شود که بنیانگذارش بود، گفت: راه امام فقط به خواندن و تکرار کلمات امام نیست بلکه مهم اجتهاد به کلمات امام است و اینکه بدانیم اگر امام امروز در جمع ما بود چه می‌گفت و چه می‌کرد؟ و اگر امام امروز می‌خواست راه حل بدهد چه راهی ارائه می‌کرد؟

روحانی با بیان اینکه اجتهاد پویای راه امام مهم است و توسعه راه امام به عنوان منشور انقلاب برای ما اهمیت دارد، گفت: امام در منشور خود ارزشهای انقلاب همچون اسلامیت، جمهوریت، عدالت، استقلال و آزادی را برای ما تبیین کرد.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه ارزشهای انقلاب همچون اسلامیت، جمهوریت، عدالت، استقلال و آزادی برای ما ثابت است اما روش‌ها ثابت نیست، گفت: در هر شرایطی باید روش درست منطبق با شرایط زمان را برگزینیم تا به اهداف‌مان دست یابیم.

روحانی با بیان اینکه امروز باید از مسیر و کلام امام راه درست را برگزینیم، گفت: امام در آن نطق تاریخی بر آرا و نظرات نسل حاضر تاکید کرد و در هر مقطعی مردم باید با آرای خود نظام مورد نظر خود را برگزینند. امام در آن نطق مهم خود به قاعده سلطه اشاره کرد و اینکه مردم می‌توانند نسبت به سرنوشت خود تصمیم بگیرند در واقع امام حاکمیت اسلام را با رای مردم تلفیق می‌کند.

رئیس جمهور با اشاره به برگزاری انتخابات متعدد در کشور طی ۴۲سال گذشته گفت: در اکثر این انتخابات گاهی بیش از دوسوم مردم یعنی ۷۰درصد پای صندوق‌های رای رفتند و وقتی دوسوم مردم رای بدهند نشان دهنده این است که این رای تنها به ثمره انتخابات نیست بلکه به شجره است یعنی به نظام رای می‌دهند.

روحانی با بیان اینکه اهمیت انتخابات هم به ثمره و هم به شجره است، گفت: حضور حداکثری در انتخابات هم رای به فرد انتخاب شده است و هم رای به اصل نظام و شجره انقلاب است و امام هم تاکید داشت که اهداف ما وقتی تامین می‌شود که انتخابات پرشور داشته باشیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال در شرایطی دهه فجر انقلاب اسلامی را جشن می‌گیریم که سال بسیار سختی را از بهمن سال گذشته تاکنون پشت سر گذاشته‌ایم و جنگ تحمیلی اقتصادی و شیوع ویروس کرونا مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کرده است، گفت: در محضر روح بلند امام می‌توانم به جرات بگویم که در این دوران سخت همه ما تلاش کردیم که دست به دست هم داده تا فشار را از دوش مردم کم کنیم و از همه توان و امکان خود برای کاهش رنج مردم استفاده کردیم.

روحانی با بیان اینکه خوشبختانه امروز به رغم همه مشکلات و فشارهای اقتصادی دشمنان هم در زمینه رونق اقتصاد و هم سلامت جامعه تلاش ما و مقاومت مردم نتیجه داده است، گفت: هرجا مردم به صحنه آمدند در هر مشکل و معضلی توانستیم پیروز شویم.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز هم معتقدم تا مردم در کنار نظام هستند و پذیرفته‌اند که ما خادم مردم هستیم می‌توانیم راه امام را برای سالها و حتی قرن‌ها ادامه دهیم.

 روحانی در پایان سخنان خود دهه فجر انقلاب اسلامی را به مردم ایران و خاندان معظم امام راحل تبریک گفت و افزود: امیدوارم روح امام راحل از ما راضی باشد و ما بتوانیم همچنان راه و مسیر امام را ادامه دهیم و پیمان خود را با معمار کبیر انقلاب تا آخر حفظ کنیم.

انتهای خبر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=4306

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.