• امروز : سه شنبه - ۱۴ تیر - ۱۴۰۱
  • برابر با : 6 - ذو الحجة - 1443
  • برابر با : Tuesday - 5 July - 2022
2
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور:

اعتماد به آمریکا اشتباه راهبردی اوکراین/ تضمین امنیت کشور را نمی‌ توان به بیگانه سپرد

  • کد خبر : 9186
  • ۱۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۹:۴۳
اعتماد به آمریکا اشتباه راهبردی اوکراین/ تضمین امنیت کشور را نمی‌ توان به بیگانه سپرد
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه ماجرای اوکراین پر از درس‌ها و عبرت های تاریخی است، گفت: یکی از بزرگ‌ترین این درس‌ها این است که تضمین امنیت کشور را نمی‌توان به بیگانگان سپرد.

به گزارش ریاح، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نخستین جلسه از دوره آموزشی تخصصی جهاد تبیین  ویژه اساتید و نخبگان دانشگاهی با بیان اینکه به نظر می‌رسد حمله روسیه به اوکراین، یک نقطه عطف راهبردی در تغییر موازنه امنیتی اروپا است که با برخی فرضیات می‌تواند تاثیرات جهانی نیز در پی داشته باشد، اظهار داشت: در چنین شرایط ما هم باید این تحولات را بررسی کنیم و ببینیم فرصت‌ها و تهدیدات این حادثه برای ما چیست و متناسب با آن چه رویکردهایی را باید اتخاذ کنیم.

وی ادامه داد: در یک نگاه اجمالی به گذشته، پس از فروپاشی شوروی آمریکایی ها با نفوذ فرهنگی و اقتصادی تلاش کردند تا جمهوری‌های جدا شده از روسیه را به سمت ناتو سوق دهند و پروژه انقلاب های مخملی در برخی از این کشورها نیز تلاشی برای روی کارآوردن دولت های موافق غرب در نزدیکی مرزهای روسیه بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با تاکید بر اینکه اولین ابراز وجود روسیه پس از فروپاشی شوروی در فضای بین‌الملل، مشارکت در جنگ علیه داعش در سوریه و حمایت از این کشور بود، ادامه داد: با توجه به مذاکراتی که انجام شده بود، پوتین متقاعد به مشارکت شد تا در مبارزه با داعش ایفای نقش کند شاید هم پوتین احساس می‌کرد شرایط خوبی است که از شرایط انزوا خارج شود و در حوزه بین‌الملل نیز نقش ایفا کند.

وی گفت: ورود روسیه به جریان سوریه، سبب شد تا محور مقاومت، از یک ظرفیت نیرو هوایی قوی برخوردار شود همچنان که استفاده از ظرفیت روسیه تحت کنترل محور مقاومت فرصت خوبی علیه داعش بود.

جلالی با تاکید بر اینکه نقش آفرینی روسیه در سوریه سبب شد تا برای نخستین بار، روسیه، آمریکا را در عرصه بین‌الملل کنار بزند و مذاکرات تعیین تکلیف سوریه، بدون حضور غرب و با محوریت ایران، روسیه و ترکیه اتفاق افتاد، گفت: به نظر می‌رسد تجربه سوریه سبب شد که روسیه اعتماد به نفس خوبی در مورد نقش آفرینی در عرصه بین الملل کسب کند.

گسترش ناتو به سمت شرق امنیت ملی روسیه را تحت‌‌الشعاع قرار می‌دهد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه در جریان اوکراین، روسیه در حوزه امنیت ملی خود احساس خطر کرد، افزود: آمریکایی‌ها بنا داشتند بعد از الحاق اوکراین به ناتو، استقرار سامانه‌های موشکی و راداری را در اوکراین عملیاتی کنند و خط لجمنی که در گذشته بین اروپای شرقی بین ناتو و ورشو مطرح بود را به اوکراین و همسایگی مسکو انتقال دهند.

وی با بیان اینکه روسیه به دنبال تغییر معماری امنیتی اروپا بود و احساس می‌کرد که خط مقدم ناتو، مرحله به مرحله در حال پیشروی است و در حال رسیدن به مرز روسیه است و با یک استقرار سنگین نظامی از سوی ناتو به احتمال قوی، مواجه خواهد شد، ادامه داد: از همین رو روسیه در سه سال و نیم گذشته، تلاش‌های بسیاری کرد تا از طریق سیاسی موضوع را حل و فصل کند اما هرچقدر تلاش کرد، نه اروپا و نه آمریکا، به تلاش‌های روسیه اهمیتی ندادند در این شرایط روسیه احساس کرد که پس از یک تلاش سه ساله، نتوانسته است این جریان سیاسی را متوقف کند.

جلالی افزود: به تعبیری اصرار ناتو بر تشکیل خط نظامی و دفاعی در همسایگی روسیه و تهدید امنیت ملی روسیه توسط ‌آمریکایی‌ها، پوتین را مجاب یا به عبارت بهتر، مجبور کرد تا عکس‌العملی را نسبت به این موضوع انجام دهد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: اگر در همین حوزه نگاهی به آمریکا داشته باشیم، می‌بینیم که آمریکایی‌ها به دنبال تک ابرقدرت شدن در جهان پس از فروپاشی شوروی بودند تا به عنوان یگانه ابرقدرت در جهان خود را معرفی کنند همچنین، استراتژی آن‌ها برای گسترش ناتو به سمت شرق، تنگ کردن حوزه عملیاتی و امنیت ملی برای روسیه بود.

وی ادامه داد: حرکت اوکراین برای پیوستن به ناتو، عبور از خط قرمزهای امنیت ملی روسیه بود که به تعبیری آمریکا را همسایه دیوار به دیوار روسیه می‌کرد که برای روسیه بسیار خطرناک بود.

اعتماد به آمریکا مهم‌ترین اشتباه راهبردی اوکراین

جلالی با بیان اینکه همانگونه که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند، اوکراینی‌ها مرتکب اشتباهات راهبردی شدند، گفت: نخست وابستگی کامل و صد درصدی حکومت آنان به غرب بود و تلاش داشتند تا غرب را در افکار عمومی بزک و مردم خود را جذب غرب کنند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: دومین اشتباه آن‌ها این بود که با وجودی که یکی از قدرت‌های هسته‌ای دنیا بودند، تمام تاسیسات و ظرفیت‌های هسته‌ای خود را در قبال تامین امنیت و حمایت اروپا از آنها، به اروپایی‌ها واگذار کردند، این توافق، اقدامی خطرناک و شاید درس عبرتی نیز برای ما باشد که ما نیز نباید امنیت خود را به دیگری وابسته کنیم.

باید از تجربه اوکراین و لیبی درس گرفت

وی با اشاره به اینکه نمونه این توافق با قذافی در لیبی شده بود که وقتی زیرساخت‌های هسته‌ای را از وی گرفتند، انگلیس با وی توافق کرد که اگر لیبی دچار حمله نظامی شد، از وی دفاع کند، افزود: اما پس از مدتی خود انگلیسی‌ها به قذافی حمله کردند و مشخص شد که چقدر توافق با غربی‌ها بی‌اعتبار است و تاریخ چه درس‌های بزرگی برای ما دارد که مرتب نیز تکرار می‌شود به ویژه در شرایط کنونی که در لبه توافق برجام با آمریکا و اروپا قرار داریم باید از این تجارب تاریخی درس بگیریم.

آمریکا توانایی لازم برای پاسخگویی به حمله روسیه را ندارد

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پاسخ به این سوال که چرا آمریکا در چنین شرایطی قادر به پاسخگویی نظامی نیست،  گفت: نخستین عامل، قدرت هسته‌ای بالای روسیه و برخورداری این کشور از موشک‌های برد بلند هسته‌ای است که احتمال بروز جنگ هسته‌ای را ممکن می‌سازد، نکته دوم برخورداری روسیه از قدرت موشکی قوی چه برد بالا و چه نقطه زن و دقیق است و نکته دیگر قدرت فضایی روسیه است که می‌تواند جنگ را در لایه فضایی نیز دنبال کند همچنین روسیه دارای بزرگ‌ترین ارتش زرهی جهان است و نیروی هوایی بسیار قدرتمندی نیز دارد.

وی با تاکید بر اینکه بنابراین ورود آمریکا به جنگ با روسیه، یعنی ورود به جنگی که یا باید به آن پای نگذارد یا در صورت ورود باید به صورت تمام عیار درگیر شود، گفت: بنابراین خطر ورود آمریکا، خطر بروز به جنگ جهانی سوم را هشدار خواهد داد طبیعتا آمریکایی‌ها برای این کار آمادگی‌های لازم و قدرت کنترل جنگ را ندارند.

جلالی با تاکید بر اینکه آمریکایی ها در برابر روسیه راهبرد سیاسی اقتصادی را در پیش گرفته‌اند، گفت: آنها اعلام کردند به هیچ عنوان وارد لایه نظامی جنگ نخواهند شد. اروپایی هم در اظهاراتی تامل برانگیز و مضحک، اعلام کردند که از اوکراین حمایت معنوی خواهند کرد که واکنش منتقدانه بسیاری از جمله رئیس جمهور اوکراین را به دنبال داشت.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: دومین راهبرد آمریکایی‌ها علیه روسیه، اعمال تحریم‌های گسترده اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک علیه آنان بود و اعلام کردند ما به جای جنگ کوتاه مدت به سمت جنگ بلند مدت می‌رویم، فارغ از اثرات و پیامدها و چگونگی این تهاجم اقتصادی، این اقدام یک پیام مهم به کسانی بود که به حمایت آمریکا برای زمانی که مورد تهاجم واقع می‌شوند، دل خوش کرده‌اند تا بداند که در صورت اقدام نظامی علیه آن‌ها، آمریکا قادر به حمایت از آنان نخواهد بود.

وی با بیان اینکه نکته دیگر در مورد توسعه، تحریم‌های روسیه در همه سطوح و لایه‌ها است، تصریح کرد: این حوزه برای دانشجویان و اساتیدی که در حوزه اقتصاد کار می‌کنند مطالعه این مدل جنگ اقتصادی بین غرب و شرق بسیار مهم است، برای ما هم درس‌های زیادی دارد که می‌توانیم از آن استفاده کنیم تا آگاه شویم که آمریکایی‌ها در این حوزه از کدام ابزارهای خود بهره برده‌اند.

احتمال وقوع جنگ جهانی سایبری در خلال درگیری روسیه – اوکراین

جلالی با تاکید بر اینکه نکته بسیار مهم این است که احتمال شروع جنگ جهانی سایبری، در خلال درگیری روسیه – اوکراین وجود دارد، بیان داشت: وقتی آمریکایی‌ها توانایی ورود به عرصه نظامی را نداشته و رویکرد خود را به سمت تهاجم اقتصادی می‌برند، یکی از بخش‌هایی که می‌توانند وارد شوند حوزه سایبری است؛ تا پیش از این در هنگام حملات سایبری، فاعل جنگ مشخص نبود ولی اکنون خود اعلام می‌کنند که دست به تهاجم سایبری زده‌اند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: به تعبیری ما شاهد ۲ جنگ هستیم، یکی جنگ اقتصادی و مدرن بین اروپا، امریکا و روسیه و دیگری، یک جنگ سایبری که تمام ظرفیت‌های سایبری غربی‌ها و آمریکایی‌ها، علیه ظرفیت‌های روسیه در حوزه‌های مختلف به‌کارگیری خواهد شد که طبیعتا جبهه جدیدی از جنگ را خواهد گشود.

وی بیان داشت: راهبرد آخر آمریکایی‌ها تعریف اوکراین به عنوان سرزمین اصلی نبرد و تبدیل جبهه نبرد به جنگ تن به تن است تا به تعبیر خود، باتلاقی شکل بگیرد که روسیه در آن گرفتار شود و نتواند به راحتی از آن عبور کند.

موضع گیری کشور در برابر مساله اوکراین باید مبتنی بر عزت و اقتدار ملی باشد

جلالی با تاکید بر اینکه به نظر می رسد جنگ اوکراین، به عنوان یک چالش امنیتی در منطقه، تبعاتی ۱۰ ساله را به دنبال خواهد داشت مگر آنکه اتفاق خاصی مانند عقب نشینی یک طرف یا اتفاقاتی مانند آن رخ بدهد، گفت: در این میان ما باید ضمن شناخت دقیق شرایط، از فرصت‌ها حداکثر استفاده را ببریم و موضعی مبتنی بر عزت و اقتدار ملی داشته باشیم و منافع ملی‌مان را مدنظر قرار دهیم؛ باید تلاش کنیم با یک فرصت سنجی و مطالعه دقیق و هوشمندانه نسبت به شرایط بهترین موضع گیری ممکن را برای کشور اتخاذ کنیم. 

انتهای خبر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=9186

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.