• امروز : دوشنبه - ۳ اردیبهشت - ۱۴۰۳
  • برابر با : 14 - شوال - 1445
  • برابر با : Monday - 22 April - 2024
11
اربعین 1400

آمادگی موکب‌ها برای اربعین امسال

  • کد خبر : 7204
  • ۰۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
آمادگی موکب‌ها برای اربعین امسال
سه موکب‌ ایرانی امسال با استقرار در عمود 202 مسیر نجف تا کربلا خدمات متنوعی را به زوار اربعین ارائه می‌دهند که علاوه براسکان و تغذیه، واحدهای پزشکی، چایخانه و کفاشی از دیگر خدمات ایام اربعین به زوار حسینی به شمار می‌رود.

به گزارش ریاح، به نقل از گروه حج و زیارت خبرگزاری فارس، همزمان با ایام اربعین در مسیر نجف ـ کربلا موکب‌های بسیاری وجود دارد که هر کدام مسؤولیت مختلفی داشته و خدمات متنوعی ارائه می‌دهند. در عمود ۲۰۲ مسیر نجف ـ کربلا همه نوع خدمات از اسکان و تغذیه تا شست‌وشوی وسایل و تعمیر تجهیزات یا حتی خدمات درمانی ارائه می‌شود که این خدمات به همت موکب فاطمةالزهرا (س) زرند کرمان و اصفهان و همچنین موکب قاسم بن الحسن (ع) صورت می‌گیرد. این موکب‌ها از سال ۹۲ فعالیت خود را با ارائه خدمات چایخانه، ۲ چادر اسکان و سرویس بهداشتی، ۳ نفر کادر درمان و نانوایی آغاز کردند و به مرور زمان با افزایش استقبال زوار ایرانی برای حضور در حماسه اربعین حسینی، این موکب‌ها نیز برنامه‌ها و خدمات خود را ارتقا دادند.

اکنون در عمود ۲۰۲ مسیر نجف ـ کربلا، موکب فاطمةالزهرا(س) با راه‌اندازی واحدهای مختلف سعی در ارائه خدمات لازم برای زوار اربعین دارد و خود را برای حضور در حماسه اربعین حسینی و ارائه خدمات مختلف به ویژه در حوزه درمانی و بهداشتی آماده کرده است؛ تا جایی که بیش از ۸ تریلی وسایل و تجهیزات لازم برای استقرار در عمود ۲۰۲ مهیا ساخته که یک تریلی آن کولر سلولزی برای خنک شدن فضا به منظور حضور زائران، یک تریلی آرد، یک تریلی کپسول گاز، یک تریلی برنج، روغن، حبوب و مواد غذایی و یک تریلی ظروف یک بار مصرف و نیم میلیون لیوان یک بار مصرف از جمله تجهیزات آماده ارسال برای اربعین سال جاری است.

استقرار ۶۰ پزشک در عمود ۲۰۲ مسیر پیاده‌روی اربعین

امیرحمزه قیصری مدیر موکب فاطمةالزهرا(س)، با اشاره به آمادگی برای اعزام به اربعین سال جاری می‌گوید: با توجه به برخی محدودیت‌ها ممکن است امسال با ۱۸ تریلی وسایل و تجهیزات در عمود ۲۰۲ مستقر شویم. این امر در حالی است که سال ۹۸ حدود ۳۲ تریلی وسایل و امکانات با خود همراه داشتیم. اما اربعین امسال تمرکز اصلی برای خدمت‌رسانی به زوار اربعین در حوزه پزشکی است که به این منظور حضور ۶۰ نفر از پزشکان و کادر درمان را همراه با تجهیزات مورد نیاز برای ایام اربعین تدارک دیدیم؛ به طوری که با هماهنگی صورت گرفته با مسؤولان بیمارستان بقیةالله قرار است واحد پزشکی در ایام اربعین در عمود ۲۰۲ استقرار یابد.

واحد خیاطی و کفاشی در مسیر زوار اربعین مستقر می‌شود

در عمود ۲۰۲ مسیر نجف ـ کربلا واحد آشپزخانه زیر نظر موکب فاطمةالزهرا (س) زرند کرمان مستقر است که ۶۰ آشپز بین‌المللی در ایام اربعین برای زوار حسینی غذای گرم تهیه می‌کنند و در این عمود بین زوار توزیع می‌شود.

همچنین در واحد اسکان، تجهیزات مورد نیاز همچون چادر و پتو و … آماده می‌شود تا زائران در دو بخش خواهران و برادران بتوانند در فضای موجود استراحت کنند. در واحد خیاطی و کفاشی نیز وسایلی که نیاز به تعمیر دارند، درست می‌شود و در کوتاه‌ترین زمان در اختیار زوار قرار می‌گیرد.

یکی از واحدهای دیگری که در عمود ۲۰۲ و زیر نظر موکب فاطمةالزهرا (س) فعالیت دارد، واحد نانوایی است که در سال ۹۸ در این واحد با ۳۰ تن آرد، نان لواش و بربری تهیه و توزیع شد. امسال نیز پیش‌بینی می‌شود این اقدام ادامه داشته باشند.

۸ نوع چای و دمنوش در یک موکب اربعینی/ ۲۰ تُن شربت بین زوار توزیع می‌شود

به گفته قیصری، در واحد چایخانه بیش از هشت نوع چای و دمنوش توزیع می‌شود که برای این واحد نیز در کنار تهیه چای و دمنوش متنوع، تاکنون بیش از ۳ تُن نبات از یزد سفارش دادیم تا در ایام اربعین در اختیار زوار قرار دهیم. واحد نوشیدنی سرد نیز زیر نظر موکب قاسم بن الحسن (ع) قرار دارد که ۲ تُن سکنجبین برای اربعین امسال سفارش داده است که امیدواریم در اربعین امسال بتوانیم ۲۰ تُن شربت بین زوار توزیع کنیم.

واحد فرهنگی و هیأت با حدود یک میلیارد تجهیزات، واحد تأسیسات برای کولر، کابل برق و همچنین واحدهای لباسشویی و آبرسانی از دیگر واحدهای فعال در مسیر زائران اربعین به شمار می‌روند.

امسال با توجه به گرمای هوا در ایام اربعین نسبت به سال‌های اخیر، دستگاه‌های یخ‌ساز و آب‌شیرین‌کن نیز در عمود ۲۰۲ مستقر خواهد شد تا به زائران پیاده‌روی اربعین آب آشامیدنی خنک داده شود.

آماده‌سازی موکب اربعین در سال ۹۶؛ ۳۰۰ متر فضا برای اسکان زوار آماده شد

خدمات موکب‌ اربعینی فاطمةالزهرا (س) در ایام کرونا

البته فعالیت‌های این موکب به تلاش برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین ختم نمی‌شود. این موکب نیز همچون سایر موکب‌های اربعینی در بحران‌ها وارد میدان شدند؛ به طوری که همزمان با شیوع کرونا که همه گروه‌های مردمی برای کمک به یکدیگر و جلوگیری از شیوع کرونا دست به دست هم دادند و در کنار تهیه و توزیع مواد ضدعفونی و ملزومات بهداشتی، به یاری افراد آسیب دیده از تعطیلات کرونایی پرداختند. موکب‌ فاطمةالزهرا (س) نیز در این مدت خدمات خود را در داخل کشور به کار گرفت.

از دیگر فعالیت‌های این موکب اربعینی، خدمت‌رسانی به مردم کشورمان در ایام کرونا و زمانی که هیچ اعزامی به اربعین نبود، به شمار می‌رود؛ به طوری که از اسفند ۹۸ چون بیماری کرونا و راه درمان آن شناخته نشده بود، همچون مواقع بحرانی مثل سیل و زلزله نتوانستند عملیاتی وارد میدان شوند.

حضور خادمان اربعینی در بین بیماران کرونایی

مدیر موکب فاطمةالزهرا (س) در این باره می‌گوید: در ابتدای شیوع کرونا برای بررسی وضعیت و نحوه خدمت‌رسانی به مردم، تیمی تشکیل دادیم و ابتدا به تهیه و توزیع مواد ضدعفونی و ماسک پرداختیم. پس از آن نیز با هماهنگی صورت گرفته در بیمارستان بقیةالله تهران مستقر شدیم؛ به طوری که طبقه یازدهم بیمارستان را مسؤولان در اختیار ما قرار دادند و ما نیز در دل خطر و بین بیماران کرونایی حضور یافتیم.

توزیع ۳۰ تُن آبمیوه طبیعی بین بیماران و کادر درمان

برای کادر درمان و همچنین بیماران کرونایی در مدت حضور حدود ۳۰ تُن آب میوه طبیعی تهیه و توزیع کردیم. پس از آن نیز مجموعه طب سنتی بیمارستان ترکیبی را برای درمان کرونا مناسب اعلام کردند که ما با همکاری تیم طب سنتی آن ترکیب را آماده کردیم تا بین بیماران کرونایی توزیع شود؛ تا جایی که ۴۰ هزار بطری از آن ترکیب طبیعی آماده و تحویل شد.

سال گذشته ۲ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد

از دیگر اقدامات خادمان اربعینی این موکب، تهیه و توزیع مواد غذایی و بسته معیشتی است که بهار سال گذشته با تعطیلی کسب و کارها و مشاغل، به یاری نیازمندان شتافتند و بعد از فرمایش رهبر معظم انقلاب برای مواسات و همدلی، با کمک نیروهای جهادی دو هزار بسته معیشتی و ارزاق تهیه و بین نیازمندان کشور توزیع شد. ضدعفونی مراکز عمومی و خیابان‌‍‌ها هم توسط خادمان موکب فاطمةالزهرا (س) صورت گرفت.

به گفته مدیر موکب فاطمةالزهرا (س)، سال گذشته در حالی که آماده اعزام به اربعین و استقرار در مسیر زوار حسینی بودیم، هیچ موکبی به عراق اعزام نشد و خدمات این موکب در داخل کشور به دست نیازمندان رسید. بر همین اساس، ایستگاه صلواتی و درمانی و سلامت تشکیل دادیم و بعد از اینکه ستاد کرونا برپایی ایستگاه صلواتی را ممنوع کرد، همه تجهیزات که آماده خدمت‌رسانی بود جمع‌آوری کردیم و در بخش سلامت به مردم خدمات ارائه دادیم.

توزیع ۷۰ هزار پرس غذا بین مدافعان حرم و خانواده شهدای مقاومت سوریه در ۱۰ روز

از دیگر اقدامات موکب فاطمةالزهرا (س) در قالب گروه جهادی جرس (جنبش رهروان سلیمانی) حضور در سوریه و خدمت‌رسانی به مدافعان حرم و خانواده شهدا به ویژه در شهر حُمص بود که قیصری در این باره می‌گوید: در مدت ۱۰ روز استقرار در حمص سوریه، ۷۰ هزار پرس غذا بین رزمندگان و مدافعان حرم و همچنین خانواده شهدای مدافع حرم توزیع کردیم که واقعا طبخ و توزیع این تعداد غذا برای خودمان هم جالب است که اصلا چگونه این تجهیزات ارسال شد و چگونه توانستیم چنین تعداد غذایی به دست رزمندگان و خانواده‌هایشان برسانیم که همه از عنایت‌های ائمه اطهار (ع) و اهل بیت (ع) است.

خادمان اربعین حسینی در عمود ۲۰۲ حدود ۴۶۰ نفر هستند که هر ساله این افراد با هزینه شخصی در عراق حضور بهم رسانده و به زائران اربعین حسینی خدمت می‌کنند. همه هزینه‌های لازم برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین نیز از سوی مردم و خیران تأمین می‌شود. البته محوریت تشکیل موکب‌های اربعین حسینی که به دستور شهید قاسم سلیمانی تشکیل شد نیز استفاده نکردن از منابع دولتی است؛ به طوری که شهید سلیمانی همیشه به کمک خیران و مردم تأکید داشتند.

اربعین امسال هنوز به صورت رسمی از سوی عراق تعیین تکلیف نشده است، اما آن طور که به نظر می‌رسد با مذاکرات صورت گرفته حدود ۵۰۰ موکب در ایام اربعین برای خدمت به زوار حسینی به عراق اعزام خواهند شد و به گفته یوسف افضلی، دبیر ستاد مرکزی اربعین حدود ۲۰ هزار نفر در قالب خادمان موکب‌ها در اربعین به عراق اعزام می‌شوند.

انتهای خبر/

لینک کوتاه : http://riahnews.ir/?p=7204

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.